Kabaret Starszych Panów dziś bohaterem Google Doodle. Bawią od 57 lat

Kabaret Starszych Panów to dziś klasyka. Telewidzowie poznali go 16 października 1958 roku. Dziś mija 57 lat od pierwszej emisji programu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, o czym przypomina Google.

Kabaret Starszych Panów to program kultowy - i tu, jak rzadko kiedy, stwierdzenie to nie będzie przesadą. W kolejnych odcinkach można było podziwiać takie ikony jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz czy Zofia Kucówna. W kabarecie pojawiło się także wielu znanych panów, m.in. Wiesław Gołas, Edward Dziewoński, Bohdan Łazuka, czy Bronisław Pawlik. Pieczę nad wszystkim sprawowali natomiast Jeremi Przybora, który odpowiadał za teksty, oraz Jerzy Wasowski, który komponował muzykę do skeczy.

Programy były emitowane w telewizji na żywo, przy wykorzystaniu jako playbacków piosenek nagranych wcześniej. Wśród nich znalazły się takie - śpiewane przez chyba całą Polskę - przeboje, jak "Addio pomidory" śpiewane brawurowo przez Wiesława Michnikowskiego, "Tanie dranie" w wykonaniu Michnikowskiego w duecie z Mieczysławem Czechowiczem czy piosenka "Przeklnij mnie", którą zaśpiewali Barbara Krafftówna i Bogdan Łazuka.

 

Kabaret Starszych Panów był nadawany do 1966 roku, a pierwsze programy nie były rejestrowane, dlatego w latach1978-1980 zostały nagrane ponownie, w kolorze i ze zmianami obsadowymi. Ten cykl był nazwany "Kabaret Jeszcze Starszych Panów". Do dziś program jest synonimem inteligentnego dowcipu, podanego w najlepszej formie.

Więcej o: