Powtórki w telewizji na święta? Niekoniecznie. Jest wielkanocny maraton filmowy w Stopklatce TV

W okresie świątecznym Stopklatka TV przygotowała dla widzów bardzo ciekawą i różnorodną ofertę programową. Będzie się można śmiać, wzruszać, zachwycać i emocjonować. W programie kanału znajdą się m.in. "Odlot", "Wróg publiczny", "Niedościgli Jonesowie" oraz "Atlas chmur".

"Odlot" i "Niedościgli Jonesowie" w sobotę

W Wielką Sobotę cała rodzina będzie mogła zasiąść do wspólnego oglądania "Odlotu", pięknej i poruszającej animacji ze słynnego studia Pixar, w którym powstały takie przeboje, jak "Toy Story" czy "Gdzie jest Nemo?". "Odlot" wyreżyserowany przez Peta Doctera i Boba Petersona to opowieść o 78-letnim Carlu Fredricksenie, który postanawia przypiąć do swojego domu tysiące balonów i odlecieć w siną dal - do krainy ze swoich dziecięcych marzeń o podróżach.

W tej niezwykłej eskapadzie towarzyszy mu "pasażer na gapę" - samotny skaut Russell, a później również gadający pies As i kolorowe, egzotyczne Ptaszysko. Ten film natychmiast zdobywa serca widzów - ci, którzy go jeszcze nigdy nie oglądali, nawet niech się nie zastanawiają. Ci, którzy go znają - z przyjemnością oddadzą się powtórnemu seansowi. "Odlot" zdobył dwa Oscary i kolejne trzy nominacje do tej statuetki, jak i około 70 innych nagród. W box office przyniósł ponad 700 milionów dolarów wpływów. Aż trudno uwierzyć, że zaczął się jako żart - szybko naszkicowany rysunek starszego pana. Uroczy, ciepły, mądry film dla całej rodziny - o przyjaźni, wzajemnej pomocy, przygodzie i marzeniach, które się spełniają.

Emisja filmu 26 marca o godz. 9:00.

Zobacz wideo

Wieczorem tego samego dnia nieco starsi członkowie rodziny są zaproszeni na seans filmu "Niedościgli Jonesowie". Ten skromny komediodramat, satyra na konsumpcjonistyczny styl życia, posiada przynajmniej kilka niespodzianek dla kinomanów. Sam tytuł to de facto znany anglistom idiom "Keeping up with the Joneses", który odnosi się do gonitwy za tym, co posiadają sąsiedzi, co jest w modzie, co "wypada" mieć - nie do końca nasze "zastaw się, a postaw się", ale jest to jakiś z tropów znaczeniowych. Fabuła koncentruje się wokół idealnej (przynajmniej na pierwszy rzut oka) rodziny dwa plus dwa.

Steve i Kate mają syna Micka i córkę Jenn. Wiodą wzorowe amerykańskie życie - dom na przedmieściach, modne ciuchy, meble, nawet jedzenie. Problem w tym, że to tylko fasada - sprytnie pomyślana gra marketingowa. W rzeczywistości Steve i Kate to handlowcy, którzy mają przekonać sąsiadów do zakupów. I jak wszyscy handlowcy - są ludźmi, ze swoimi zaletami, ale i słabostkami, wadami. Pytanie też, jak długo będą chcieli wkręcać innych? Sprawnie napisany i wyreżyserowany przez Derricka Borte film nie stał się nigdy megaprzebojem kin, ale potrafi naprawdę rozbudzić ciekawość i ogląda się go z przyjemnością. Poza tym w głównych rolach występują znany z "Z archiwum X" David Duchovny oraz Demi Moore. W ich dzieci wcielają się Ben Hollingsworth oraz Amber Heard - dziś żona Johnny'ego Deppa i aktorka z ponad 30 rolami na koncie (m.in. w "Dziewczynie z portretu", "Maczeta zabija" czy "Dzienniku zakrapianego rumem").

Emisja filmu 26 marca godz. 20:00.

"Wróg publiczny" i "Atlasu chmur" w niedzielę

Wielkanoc w Stopklatce TV to z kolei możliwość przypomnienia sobie jednego z przebojów końca lat 90. - "Wroga publicznego" Tony'ego Scotta. To trzymający w napięciu thriller szpiegowski z udziałem Willa Smitha, Gene'a Hackmana i Jona Voighta - pod wieloma względami zaskakująco aktualny i dziś. Gdy w Hollywood pojawił się scenariusz filmu, udział w nim rozważali m.in. Tom Cruise i Mel Gibson. Producenci zastanawiali się też nad zaangażowaniem George'a Clooneya albo Seana Connery'ego. Do współpracy zaangażowali ekspertów w poruszanym przez siebie temacie - czyli kwestii związanych z inwigilacją i utratą prywatności w świecie internetu, satelitów i wszędobylskich kamer. "Prywatność umarła, nie stać nas na nią" - mówi jeden z bohaterów opowieści - polityk Thomas (Voight), który chce przepchnąć w Kongresie kontrowersyjną ustawę inwigilacyjną.

Mężczyzna nie powstrzyma się nawet przed zbrodnią. W drogę wchodzi mu młody prawnik (Smith). Zapewne po tragediach ostatnich lat - od ataku na WTC po zamachy w Paryżu - przesłanie opowieści stworzonej przez Scotta i scenarzystę Davida Marconiego można oceniać nieco inaczej niż w roku 1998, gdy "Wróg publiczny" trafił do kin, niemniej to ciągle fantastyczne widowisko. W duchu kina Alfreda Hitchcocka i odwołujące się nie tylko do jego dzieł ("Północy-północnego zachodu" czy "Człowieka, który wiedział za dużo"), ale i klasycznej "Rozmowy" Francisa Forda Coppoli z Hackmanem w główne roli. Nie można przegapić!

Emisja filmu 27 marca godz. 20:00.

Święta na antenie Stopklatki TV zamknie seans epickiego "Atlasu chmur" z roku 2012, dzieła w reżyserii i według scenariusza Toma Tykwera oraz Lany i Lilly Wachowskich. Za podstawę posłużyła wydana w 2004 roku powieść Davida Mitchella - twórcy zestawianego czasami przez krytykę z takimi mistrzami pióra, jak Vladimir Nabokov czy Umberto Eco, Haruki Murakami oraz Philip K. Dick. Ekranizacja pochłonęła ciężko przez producentów wywalczony budżet o wysokości około 100 milionów dolarów (niektóre źródła mówią nawet o 140 milionach dolarów). Ekipa pracowała m.in. w Niemczech, Szkocji i Hiszpanii. Film jest podróżą przez różne epoki i zakątki świata, a jego bohaterami są ludzie, których najbardziej błahe decyzje miały i mają wpływ na teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość planety. "Atlas chmur" to trwająca niemal trzy godziny uczta dla oczu i uszu - barwna galeria świata i jego dziejów, opowieści i cytatów z kina. W obsadzie znalazły się największe współczesne gwiazdy: Tom Hanks, Susan Sarandn, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Ben Whishaw czy Hugh Grant (do obsady dołączył kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć). Co ciekawe, wszyscy grają po kilka postaci - czasami, ze względu na charakteryzację, trzeba mocno wysilić wzrok, by rozpoznać poszczególnych aktorów. Dramat jest jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii kina - zrealizowany z pasją, rozmachem, emocjami, bogaty i intensywny. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że film podzielił widzów i krytyków. Każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie.

Emisja filmu 28 marca godz. 20:00

Więcej o: