"Gra o tron": jak Hodor stał się Hodorem. Reakcje fanów na rewelacje ostatniego odcinka

W piątym odcinku szóstej serii "Gry o tron" dowiedzieliśmy się, jak Hodor - znany wcześniej jako stajenny Wylis - stał się Hodorem.

UWAGA, ARTYKUŁ ZAWIERA SPOILERY Z PIĄTEGO ODCINKA SZÓSTEGO SEZONU "GRY O TRON"!

W ostatnim odcinku "Gry o tron" została wyjaśniona historia Hodora. Dowiedzieliśmy się, dlaczego postawny mężczyzna, który opiekuje się Branem Starkiem, potrafi wymówić tylko jedno słowo: "Hodor".

Okazało się, że to sam Bran doprowadził Hodora do obecnego stanu. Chłopiec, który potrafi podróżować w czasie, miał kolejną wizję w Winterfell. Gdy Nocny Król zabija Trójoką Wronę, Bran w akcie desperacji decyduje się przejąć kontrolę nad umysłem Hodora, by wykorzystać jego siłę w walce z Innymi. 

Kristian Nairn i Isaac Hempstead Wright, czyli serialowi Hodor i Bran StarkKristian Nairn i Isaac Hempstead Wright, czyli serialowi Hodor i Bran Stark Materiały prasowe/ PR Photos

Hodor i Meera uciekają z drzewa, ale sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Meera nakazuje Hodorowi, by trzymał drzwi (ang. ""Hold the Door"), aby nie przedostała się przez nie armia Białych Wędrowców. 

Tymczasem Bran, będąc jednocześnie w przeszłości i teraźniejszości, raz jeszcze przejmuje kontrolę nad Hodorem. Prawdopodobnie w ten sposób chłopiec doprowadził do trwałego uszkodzenia umysłu swojego przyjaciela. Ostatnimi słowami, jakie słyszy stajenny Wylis, zanim stanie się Hodorem, jest właśnie "Hold the Door". Powtarzane wielokrotnie przez mężczyznę zdanie wkrótce stanie się jedynym sformułowaniem, jakie jest w stanie wymówić.

Jednocześnie Hodor, spełniając swoją życiową misję, umiera, rozszarpywany przez Innych.

Śmierć Hodora zdruzgotała fanów serialu. Przyjazny stajenny był jedną z najbardziej lubianych postaci w uniwersum "Gry o tron", a po jego odejściu internet pogrążył się w żałobie.

 

 

Twórcy serialu podkreślają, że historia Hodora to pomysł samego George'a R.R. Martina, autora literackiego pierwowzoru "Gry o tron", który jest konsultantem na planie produkcji HBO. Jesteśmy ciekawi, jak z wątkiem Hodora poradzą sobie polscy tłumacze, kiedy historia jego życia zostanie opisana w kolejnym tomie "Pieśni lodu i ognia"...

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R. R. Martina >>