"Rodzina Treflików" - pierwsza taka polska animacja z Jabłczyńską i Boberkiem w rolach głównych

„Rodzina Treflików” to nowy serial animowany dla dzieci zrealizowany w technice animacji lalkowej. To także pierwsza produkcja Studia Trefl i jednocześnie pierwszy polski serial animowany wykorzystujący technologię wydruku 3D. W obsadzie usłyszymy m.in. Joannę Jabłczyńską, Krystynę Tkacz i Jarosława Boberka.

„Rodzina Treflików” to serial animowany kierowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Został on zrealizowany w bardzo wymagającej technice animacji lalkowej – dla uzyskania jednej sekundy bajki animator musiał wykonać 25 zdjęć, do każdego z nich delikatnie zmieniając ustawienie lalek. Prace na planie trwały łącznie 16 miesięcy. Aktualnie na serial składa się 13 odcinków o długości 8 minut każdy. Serial jest emitowany w TVP ABC codziennie o godz. 19:25 (premiera odcinka), a także o godz. 9:35 i 13:35 (powtórki). W Studiu Trefl ruszyła już produkcja kolejnych 13 epizodów.

Tytułową rodzinę Treflików tworzą: Mama, Tata oraz dzieci: Treflik i Treflinka,
a w codziennych przygodach towarzyszą im Ciocia, sąsiad Robobot, ale przede wszystkim Mały Wujcio – tajemniczy przybysz z odległej krainy, którego widzą tylko dzieci. Głosów serialowym postaciom użyczyli m.in. Joanna Jabłczyńska (Treflinka), Krystyna Tkacz (Ciocia) oraz Jarosław Boberek (Tata). – Tak jak animowany Tata, ja też smażę dobre kotlety – mówił Jarosław Boberek podczas konferencji prasowej serialu. – I ja upodobniłam się do bajkowej Ciotki, jestem jeszcze bardziej zakręcona – przyznała Krystyna Tkacz.

Bohaterowie serialu w każdym odcinku bajki zabierają najmłodszych w podróż do świata pełnego magii, ale i bliskich, codziennych spraw. Serial promuje przyjazną i otwartą postawę wobec innych, zachęca małych widzów do odkrywania świata i pokazuje, że nowa przygoda może czaić się tuż za rogiem.

– Spokojna narracja, opowieści pozbawione przemocy, wesołe piosenki, sympatyczne postaci, a także pastelowe, przyjemne dla oka barwy sprawiają, że serial „Rodzina Treflików” pozytywnie wpływa na rozwój dziecka – tłumaczy Kazimierz Wierzbicki, założyciel Studia Trefl S.A. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby czas spędzony z Treflikami był radosny, wartościowy i całkowicie bezpieczny.

„Rodzina Treflików” to pierwsza polska produkcja animowana na szeroką skalę wykorzystująca technologię wydruku 3D. W ten sposób powstały głowy bohaterów serialu, wiele rekwizytów, ale przede wszystkim wymienne pyszczki lalek. Ich wymiana w trakcie animowania sprawia, że postać stopniowo i bardzo płynnie zmienia miny, a także inaczej wypowiada każdą głoskę. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe stało się dosyć szybkie wykonanie dużej liczby główek i kopii rekwizytów, np. butów. Ponadto, zakres uzyskanej mimiki twarzy jest znacznie większy niż przy zastosowaniu tradycyjnej, wyłącznie ręcznej techniki wykonania.

 

 

 

Polski dubbing: między innymi Joanna Jabłczyńska, Krystyna Tkacz, Jarosław Boberek, Cezary Kwieciński

Animatorzy: między innymi Adam Wyrwas, Piotr Ficner, Stanisław Szostak,
Wojciech Sankiewicz, Bartek Kotarski, Kasia Okoniewska

Montaż: Janusz Czubak

Udźwiękowienie: między innymi Kris Górski

Producenci: Kazimierz Wierzbicki, Beata Markowska-Kulba

Producent wykonawczy: Zofia Wądołowska

Szef produkcji: Bartosz Kłopotek-Główczewski

Produkcja: Studio Trefl S.A.

O STUDIU TREFL

Studio Trefl to wytwórnia filmów animowanych założona w 2013 roku w Gdyni przez Kazimierza Wierzbickiego, założyciela m.in. spółki Trefl SA, będącej trójmiejskim producentem puzzli, kart i gier. Studio zatrudnia najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie animacji lalkowej i filmu. Jego zespół tworzą tacy uznani twórcy, jak: Marek Skrobecki (dyrektor artystyczny Studia, reżyser), Adam Wyrwas i Piotr Ficner (animatorzy), Daniel Kopala (szef działu lalek), Jacek Mazur (szef działu 3D), Bartosz Kłopotek-Główczewski (szef produkcji) oraz wielu innych.

Obecnie Studio skupia się na swoim głównym projekcie – drugiej serii serialu „Rodzina Treflików”, realizowanego w technice klasycznej animacji lalkowej z zastosowaniem technologii wydruku 3D.

Jako jedno z nielicznych studiów w Polsce, Studio Trefl posiada pełne zaplecze do realizacji filmów i programów TV (4 hale zdjęciowe, studio dźwiękowe, dział 3D z możliwością druku trójwymiarowego, montażownie video i warsztaty do produkcji lalek i scenografii).

Studio Trefl świadczy również usługi dla zewnętrznych podmiotów, uczestniczyło także
w przygotowaniach pierwszej polskiej interaktywnej gry „ROAR – Łap Potwora” (postacie 3D).

SYLWETKI WYBRANYCH TWÓRCÓW SERIALU „RODZINA TREFLIKÓW”

 

Marek Skrobecki – reżyser i scenograf, specjalizujący się przede wszystkim w klasycznej animacji lalkowej; wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz ASP w Łodzi. W 1992 roku, jako stypendysta British Council, odbył staże w znanych angielskich studiach filmów animowanych - Aardman Animation Studio oraz Jim Hanson's Creature Workshop. Jego znakiem firmowym jest klasyczna animacja poklatkowa z kunsztownymi, dopracowanymi
w każdym szczególe lalkami i efektowną, niezwykle wyrazistą scenografią. W historii animacji zapisał się jako twórca innowacyjnej techniki animowania lalek w dużej skali, którą
z powodzeniem zastosował w takich produkcjach jak „D.I.M.” czy „Ichthys”. Skrobecki pracował jako scenograf i drugi reżyser przy animacji „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, która w 2008 roku została nagrodzona Oscarem dla Najlepszego Animowanego Filmu Krótkometrażowego.

Adam Wyrwas – animator specjalizujący się w klasycznej animacji lalkowej. Był głównym animatorem filmu „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, pracował również przy „Zaczarowanym Fortepianie” Martina Clappa. Lalki animuje od ponad 30 lat, a jego doświadczenie obejmuje takie klasyczne polskie seriale telewizyjne dla dzieci, jak „Przygody Misia Uszatka” oraz „Mały Pingwin Pik Pok”.

Jan Paweł Trzaska – operator filmowy, fotograf. Absolwent Wydziału Operatorskiego
w PWSFTviT w Łodzi, Akademii Fotografii w Warszawie oraz Akademii Filmu i Telewizji. Członek i stypendysta Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest reżyserem i autorem zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych fabuł i teledysków. Jego filmy
i zdjęcia prezentowane były na festiwalach filmowych i wystawach fotograficznych m.in
w USA, Kanadzie, Meksyku, Boliwii i Europie.

 

Sylwia Nowak – pracowała przy wykonaniu niezliczonej ilości lalek i rekwizytów wykorzystywanych w filmach animowanych, reklamach, i spektaklach teatralnych. Jej specjalnością i tajemnicą są ręcznie wyrabiane, niezwykle żywe oczy, a także cierpliwie układane z wielu różnych materiałów peruki i futerka. Nadzorowała pracę działu kostiumów
w nagrodzonej w 2008 roku Oskarem produkcji "Piotruś i Wilk" oraz „Zaczarowanym Fortepianie”.