"Gra o tron" sezon 6 odcinek 10 "The Winds of Winter". Wszystkie odcienie zemsty

Finał 6. sezonu serialu "Gra o tron" za nami. Co wydarzyło się w 10. odcinku zatytułowanym "The Winds of Winter"?

UWAGA, W TEKŚCIE ZNAJDUJĄ SIĘ SPOILERY Z S06E10 SERIALU "GRA O TRON"!!!

6. sezon serialu "Gra o tron" dobiegł końca. Choć jeszcze za wcześnie na ostateczną i pogłębioną ocenę całości, można bez wątpienia uznać, że seria zwieńczona odcinkiem "The Winds od Winter" była najbardziej widowiskowa w historii produkcji HBO.

Cersei droga do korony

Zgodnie z przewidywaniami fanów, Cersei "wybrała przemoc" i postanowiła rozprawić się ze swoimi przeciwnikami, z Wielkim Wróblem na czele, w najbardziej krwawy sposób. Zamiast więc stawić się na swój własny proces, wysadziła w powietrze Wielki Sept Baelora, zabijając za jednym zamachem wyznawców Wiary, a przy okazji setki mniej lub bardziej przypadkowych uczestników wydarzenia, w tym Lorasa Tyrell i królową Margeary. Cersei jak to Cersei, myśli zawsze tylko o jeden krok do przodu. Królowa nie poświęciła zbyt wiele czasu na przemyślenie konsekwencji swojej decyzji. Podpalając Królewną Przystań wprawdzie wywalczyła sobie drogę do Żelaznego Tronu, ale coś nam podpowiada, że jej rządy nie będą trwały długo...

'Gra o tron', sezon 6, odcinek 10, 'The Winds of Winter'"Gra o tron", sezon 6, odcinek 10, "The Winds of Winter" Mat. prasowe

Zrozpaczony Tommen, na widok płonącego miasta, rzucił się z okna w swojej komnacie. Tym samym w ostatnim odcinku 6. sezonu spełniła się przepowiednia Maggy Żaby, która wywróżyła młodej Cersei małżeństwo z królem, a także śmierć trójki jej dzieci. "A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi i wyciśnie z ciebie życie" - tak brzmią ostatnie słowa przepowiedni. Słowo "valonquar" oznacza w języku valyriańskim "młodszego brata". Czy ostateczny cios zada bohaterce Tyrion, powracający do Westeros na czele floty Deanerys Targaryen, czy może... Jaime? Pamiętajmy, że bliźniak Cersei jest bowiem zaledwie o kilka minut młodszy od siostry. Wnioskując z wyrazu jego twarzy podczas ceremonii koronacji królowej, Królobójca nie jest zachwycony wyborami swojej ukochanej.

Arya wykreśla nazwisko z listy

Zemsta stała się również udziałem Aryi Stark, która - jak podejrzewaliśmy - zjawiła się w Bliźniakach, by wymierzyć sprawiedliwość Walderowi Freyowi. Bohaterka, zanim poderżnęła swojemu wrogowi gardło, nakarmiła go pieczenią z mięsem przygotowanym z jego własnych dzieci.

Tymczasem Sam dotarł w końcu do Cytadeli, gdzie ma rozpocząć szkolenie na maestra, podczas gdy w Winterfell dochodzi do konfrontacji Melisandre z Davosem. Spór rozstrzyga Jon Snow, który skazuje Czerwoną Kapłankę na wygnanie. Chwilę później dochodzi do spotkania przedstawicieli najważniejszych domów Północy, gdzie lady Mormont wygłasza płomienną mowę na cześć Jona Snowa. Pozostali członkowie zgromadzenia idą za jej przykładem, ślubując wierność Snowi i mianując go Królem Północy. Co na to Sansa? Czy ostatnie wydarzenia sprawią, że dziewczyna przychylniejszym okiem spojrzy na plany Littlefingera, który zaproponował jej małżeństwo i walkę o Żelazny Tron?

R+L=J!

Finał 6. sezonu potwierdził, że fani serialu mieli rację w kwestii pochodzenia Jona Snowa. Wizja Brana, który po raz kolejny cofnął się w czasie, ostatecznie rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące korzeni Snowa i potwierdziła, że jego rodzicami są w rzeczywistości Lyanna Stark, siostra Neda, i Rhaegar Targaryen, brat Daenerys. Co to oznacza dla nowo wybranego Króla Północy?

'Gra o tron', sezon 6, odcinek 10, 'The Winds of Winter'"Gra o tron", sezon 6, odcinek 10, "The Winds of Winter" Mat. prasowe

Daenerys dołącza do wielkiej gry

Zwieńczeniem "The Winds of Winter" była rozmowa Daenerys z Tyrionem. Matka Smoków mianowała najmłodszego z Lannisterów swoim namiestnikiem i najbardziej zaufanym doradcą. Niedługo później wspólnie z Greyjoyami i swoim wojskiem Daenerys wyruszyła w stronę Królewskiej Przystani. Cersei, szykuj się na spotkanie ze smokami!

Biały kruk zapowiada, że w Westeros wreszcie nadchodzi zima - dla widzów "Gry o tron" oznacza to, że na następne odcinki trzeba będzie poczekać kolejny rok.

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R. R. Martina >>

"Gra o tron", sezon 6, odcinek 10, "The Winds of Winter": zobacz zapowiedź!

 

 

 

Więcej o: