"Gra o tron": fanka odkryła, jak naprawdę nazywa się Jon Snow?

Finałowy odcinek 6. sezonu serialu "Gra o tron" potwierdził jedną z najciekawszych teorii fanowskich związanych z uniwersum George'a R.R. Martina. Nie upłynęło jednak wiele czasu, zanim wierni widzowie nie zajęli się rozwiązywaniem kolejnych zagadek...

UWAGA, W TEKŚCIE ZNAJDUJĄ SIĘ SPOILERY Z FINAŁU 6. SEZONU SERIALU "GRA O TRON"!

W ostatnim odcinku "Gry o tron" została ujawniona prawda na temat pochodzenia Jona Snowa. Bohater nie jest, jak do tej pory utrzymywano, bękartem Eddarda Starka, lecz synem jego siostry Lyanny Stark i Rhaegara Targaryena. Tym samym sens równania R + L = J został ostatecznie potwierdzony. Co jednak tak naprawdę oznacza samo "J"?

Kadr z serialu Kadr z serialu "Gra o tron" Mat. prasowe

Tuż przed swoją śmiercią Lyanna miała wyszeptać do ucha Nedowi prawdziwe imię swojego syna. Jedna z fanek "Gry o tron" podzieliła się ciekawą teorią na temat ostatniego odcinka.

Według wielbicielki serialu, która obejrzała wspomnianą scenę aż 50 (sic!) razy, Lyanna szepcze do Neda: "jego imię to Jaehaerys". 

Jaehaerys to imię, które w rodzie Targaryenów ma szczególne znaczenie. Król Jaehaerys I przeszedł do historii jako jeden z najwspanialszych władców Westeros. Rządził długo i mądrze przy wsparciu swojej siostry/żony Alysanne (jak wiemy, Targaryenowie często zawierali kazirodcze związki, by zachować czystość krwi). Jaehaerys II z kolei był pra-pradziadkiem Jona. Jego panowanie zakończyła przedwcześnie choroba, ale w pamięci poddanych zapisał się jako wyjątkowo sprawiedliwy władca, który zdołał pogodzić ze sobą skłócone rody i zaprowadzić w Westeros pokój.

Fanka zauważa również, że jeśli Lyanna faktycznie kochała Rheagara, to nie dziwi fakt, że chciałaby, by jej syn nosił tradycyjne imię nadawane Targaryenom. Zwłaszcza jeśli Jaehaerys niesie ze sobą tak pozytywne skojarzenia, co - jak wiemy - w przypadku rodu słynnych władców Westeros nie zawsze jest oczywiste...

Jon SnowJon Snow Mat. prasowe

Pod tym adresem można obejrzeć scenę rozmowy Neda z Lyanną - oceńcie sami, czy ta teoria ma sens.

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R R. Martina >>

Czy Jon Snow naprawdę nazywa się Jaehaerys Targaryen?
Więcej o:
Komentarze (54)
"Gra o tron": fanka odkryła, jak naprawdę nazywa się Jon Snow?
Zaloguj się
 • q602

  Oceniono 60 razy 44

  On naprawde nazywa sie Jan Snieg. Jego matka jest Krolewna Sniezka a ojcem Dziadek Mroz. The end...

 • anielskie_oczka

  Oceniono 19 razy 13

  Jaehaerys wydaje się być valyriańską wersją imienia Jarosław. Przypadek?

 • oulanka1

  Oceniono 9 razy 9

  a czy tez zastanawiacie się czy Jon Snow spiknie się z Deneris Targaryen? Ta szuka męża a Snow na razie jest królem północy :)

 • vegaa71

  Oceniono 6 razy 6

  Wydaje mi się, że była mowa o tym, że Robert Baratheon kochał Lyanne Stark i była ona mu przyrzeczona na żonę, ale nim to nastąpiła - zmarła, zgwałcona przez Rhaegara Targaryena. bardzo możliwe, że to oficjalna wersja a tak naprawdę Lyanne Stark kochała Rhaegara Targaryena, gwałtu nie było a zmarła przy połogu. Moim zdaniem to całkiem mozliwe.
  Całkiem możliwe jest też, że przyszłym małżonkiem Deneryss Targaryen będzie John Snow, bo... któż by inny? Nie ma już w serialu nikogo innego - żadnego męskiego potomka znaczącego rodu, małżeństwo z którym przyniosłoby Deneryss znaczącą polityczną korzyść. Oczywiście jest jeszcze Jaime Lannister (który wiadomo - przystępując do Gwardii Królewskiej zrzekł się schedy Lannisterów) oraz Tyrion Lannister.. ale chyba mariaż z Lannisterami w ogóle nie wchodzi w grę. Reszta, łącznie z Peterem Bealishem, nie ma znaczenia.

 • Marcin Hetman

  0

  Wielokrotnie w serialu i w książce była mowa o Lyannie i Targaryenie..bardzo często opowiadana, jak w przypadku Petera Bealisha w tajemniczy sposób..niby jakim cudem miałby być synem Roberta a jego najlepszy przyjaciel ukrywałby ten fakt??!!!! I wziął na siebie brzemię niewiernego męża..Robert poprzysiągł wytłuc wszystkich Smoków więc Ned przyrzekł go strzec..nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że Lyanna uciekła a nie została porwana;) rozwiewając całkowicie wasze nieuzasadnione tezy o Robercie jako ojcu Johna powiem tylko że HBO oficjalnie potwierdziło kto jest ojcem!!;) a jest nim wujek Deneryss zrodzonej z burzy Rhegar Targeryan;)

 • Paweł Grobelny

  Oceniono 8 razy 0

  Dla wszystkich, którzy nie uważnie oglądali/czytali i mimo dziesiątek wskazówek nadal wątpię w pochodzenie Jona... Potwierdziło to samo HBO na oficjalnej stronie :

  westeros.pl/hbo-potwierdza-kto-jest-ojcem-jona-snowa/

 • Maciej Bójko

  Oceniono 6 razy 0

  ...Tyle że w serialu, w odróżnieniu od książki, Jaehaerys II najzwyczajniej w świecie nigdy nie istniał (podobnie jak Garlan i Willas Tyrell, Quentyn Martell, itd.).

 • pbe64

  Oceniono 13 razy -1

  Skąd w ogóle taka pewność kto jest ojcem Jona. Wiemy, kto jest matką, ale imię ojca nigdy nie pada, to są tylko domysły, a wygląd Jona raczej nie wskazuje, żeby pochodził od Targaryenów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX