"Długa noc" - kiedy upojna noc zmienia się w koszmar. Nowy miniserial HBO od 11 lipca

11 lipca odbędzie się światowa i polska premiera miniserialu "Długa noc" opowiadającego o tajemniczym morderstwie z kulturowymi i politycznymi podtekstami w tle. W rolach głównych występują John Turturro i Riz Ahmed.

Głównym bohaterem ośmioodcinkowego miniserialu "Długa noc" jest amerykański student pakistańskiego pochodzenia Naz. Chłopak pewnego wieczoru pożycza taksówkę ojca, by pojechać na imprezę. Nigdy jednak nie dociera na miejsce - po drodze do jego samochodu wsiada równie piękna, co tajemnicza kobieta. Wspólnie spędzona romantyczna noc szybko przemienia się w koszmar, kiedy Naz po przebudzeniu odkrywa, że dziewczyna została brutalnie zamordowana. Zanim do przerażonego chłopaka dotrze, co się wydarzyło, zostaje aresztowany. 

"Długa noc": zobacz zwiastun:

"Długa noc" przedstawia kulisy policyjnego śledztwa i procesu sądowego w sprawie zabójstwa. Jednocześnie pokazuje poruszający portret amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i brutalnego czyśćca na Rikers Island – położonego na wyspie kompleksu więziennego, w którym oskarżeni o zbrodnie oczekują na procesy. Akcja serialu dzieje się współcześnie w Nowym Jorku.

Produkcja jest dziełem scenarzysty Stevena Zaillana (Oscar za scenariusz "Listy Schindlera", nominacja za "American Gangster") oraz pisarza i scenarzysty Richarda Price’a ("Kolor pieniędzy", serial HBO "Prawo ulicy"). 

W rolach głównych wystąpili John Turturro (wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes za rolę w nagrodzonym Złotą Palmą filmie braci Coen "Barton Fink") oraz Riz Ahmed – brytyjski aktor i raper pakistańskiego pochodzenia, znany z niezależnych produkcji filmowych "Wolny strzelec" czy "Droga do Guantanamo".

Pomysłodawcą produkcji Długa noc był James Gandolfini, znany z roli Tony’ego Soprano w kultowym serialu HBO "Rodzina Soprano". Aktor zmarł w roku 2013 wkrótce po tym, jak HBO podjęło decyzję o wprowadzeniu "Długiej nocy" do produkcji, planował wyprodukować serial i zagrać w nim główną rolę.

Premiera serialu w poniedziałek, 11 lipca o godz. 3.00 w nocy, równocześnie z amerykańską emisją. Pierwszy odcinek serii jest dostępny bez abonamentu w serwisie HBO GO.