Polityka czy fikcja? "Jeśli to, co tu pokazujemy, ma związek z rzeczywistością, to przerażające..."

- To jest political fiction, które czasami w dziwny sposób przenika się z naszą rzeczywistością i przyprawia nas o dreszcze - mówi o drugim sezonie serialu „Pakt” Borys Szyc, który gra w nim jedną z głównych ról.

W drugim sezonie „Paktu” ponownie wystąpi Marcin Dorociński w roli dziennikarza śledczego Piotra Grodeckiego. Po dramatycznych wydarzeniach w pierwszego sezonu bohater usiłuje ułożyć sobie życie na nowo. Zmienia pracę, w jego życiu pojawia się nowa kobieta. Wkrótce jednak Piotr rozpoczyna śledztwo, za sprawą którego zakwestionuje wszystko, w co do tej pory wierzył.

Na planie Na planie "Paktu" HBO fot. Piotr Książek

„Wiesz, na kogo głosowałeś i że to, co widzisz w telewizji, dzieje się naprawdę”

- Takie krytyczne spojrzenie na politykę jest bardzo popularne we współczesnej telewizji - zauważa Łukasz Simlat, który w „Pakcie” gra dawnego przyjaciela Piotra. Sebastian, w przeciwieństwie do głównego bohatera, porzucił swoje młodzieńcze ideały i „przeszedł na ciemną stronę mocy”. - Ta historia jest do pewnego stopnia wykreowana na potrzeby scenariusza, ale myślę, że dokładnie tak samo jest w rzeczywistości. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek, co pokazuje i amerykańska, i angielska wersja „House of Cards”, czy francuski serial „Marseille”.

"Pakt". Ruszyły zdjęcia do drugiego sezonu serialu HBO HBO

Political fiction czy odbicie prawdziwej polityki?

- Wiele osób będzie się doszukiwało w „Pakcie” odbicia naszego życia politycznego. Pamiętajmy jednak, że to jest film i tutaj ma być po prostu ciekawie - podkreśla Marcin Dorociński. - Jeśli jednak cokolwiek z tego, co tu pokazujemy, ma jakiś związek z rzeczywistością, to przerażające...

Drugi sezon „Paktu” powstaje na podstawie oryginalnego polskiego scenariusza, którego autorami są Marcin Kubawski, Jarosław Kamiński, Andrzej Gołda i Maciej Kubicki. Wszystkie sześć odcinków serialu wyreżyseruje Leszek Dawid, twórca nagradzanych filmów „Jesteś bogiem” i „Ki”, a także głośnego dokumentu „Bar na Viktorii”.

Premiera drugiego sezonu „Paktu” została zaplanowana na jesień tego roku w HBO.