Nowa propozycja TVP dla dzieci. Bajki będzie opowiadała aktorka ze "Smoleńska"

"W krainie baśni" to wiosenna nowość w ramówce TVP ABC. Obok krasnoludków, skrzatów czy czarownic w głównej roli pojawi się Beata Fido, do tej pory znana przede wszystkim z występu w filmie "Smoleńsk".

Jak podkreśla TVP, "Kraina baśni" to własna, oryginalna produkcja Telewizji Polskiej, pierwsza w tak imponującym wymiarze – 13 odcinków – i kształcie artystycznym od ponad 10 lat. "Brzmi to zaskakująco, ale przez całą długą dekadę konwencja adresowanego do dzieci teatru żywego aktora nie była interesująca dla Telewizji Polskiej. Za sprawą cyklu TVP ABC 'W krainie baśni' dziś to się zmienia" - czytamy w informacji prasowej.

W rolach głównych (Bajarki i Bajarza) zobaczymy Beatę Fido i Wojciecha Dmochowskiego. Aktorka zasłynęła rolą dziennikarki w "Smoleńsku" Antoniego Krauze, a Dmochowski użyczał głosu m.in. animowanym bohaterom w filmach "Oliver i spółka" czy "Król Lew II: Czas Simby".

'Smoleńsk', kadr z filmu"Smoleńsk", kadr z filmu Jacek Piotrowski

Obok nich wystąpią m.in. Lesław Żurek, Beata Wyrąbkiewicz i Joanna Kwiatkowska-Zduń. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Cezary Albin. - Mamy tajemniczą scenografię, wiele charakterystycznych, magicznych postaci i efekty specjalne, które świetnie wpasowują się w całość. Oczywiście liczę na to, że zaintrygujemy widzów nie tylko piękną oprawą wizualną, ale także pouczającymi i zabawnymi historiami, które opowiadają Bajarz i Bajarka - mówi reżyser.

Jak opowiadają twórcy, oglądając "W krainie baśni" widz wkracza wraz z kamerą do tajemniczego domu, gdzie Bajarz wraz z Bajarką opowiadają fascynujące historie, pełne przygód i magii. Bajarze mają przebierać się za za różnych bohaterów - od pięknych księżniczek i mężnych rycerzy po podstępne czarownice i chciwych monarchów.

"Zachwycą popisem efektownych czarodziejskich sztuczek i rozbawiają dowcipnymi dialogami. W każdym odcinku prezentowana jest nowa baśń z wyrazistymi postaciami i morałem skłaniającym do rozmów między rodzicami a dziećmi. Stosując nieszablonowe rozwiązania (malowanie piaskiem, teatr cieni itp.) twórcy działają na wyobraźnię i zachęcają odbiorców do zabawy w teatr" - zapowiadają twórcy.

Cykl wystartuje w TVP ABC 5 marca (premiery - niedziela, godz. 9.30; powtórki - niedziela godz. 14.15 oraz czwartek godz. 14.15).

A teraz zobacz: Ten z lewej to Kevin, z prawej - nowy prezydent USA. Zobacz, w jakich filmach wystąpił Donald Trump

Więcej o: