Gustaw Lutkiewicz nie żyje. Żegnamy niezapomnianego Karabasza ze "Złotopolskich"

Gustaw Lutkiewicz nie żyje. Aktor, którego pamiętamy m.in. z ról w "Ogniem i mieczem", serialach "Złotopolscy" i "Alternatywy 4" oraz licznych ról teatralnych, miał 93 lata. O śmierci Lutkiewicza poinformowała na Facebooku jego córka Katarzyna.

Gustaw Lutkiewicz urodził się 29 czerwca 1924 w Kownie. Był aktorem teatralnym, filmowym i serialowym, często występował również w słuchowiskach radiowych.

Od kilku lat nie pojawiał się na ekranie i deskach teatralnych - w 2010 roku Lutkiewicz oświadczył, że ze względu na stan zdrowia przechodzi na emeryturę. Córka, Katarzyna Lutkiewicz, pożegnała go słowami "Żegnaj, Tato...".

Fani serialu "Złotopolscy" z pewnością pamiętają jego rolę właściciela sklepu - Zygmunta Karabasza. Gustaw Lutkiewicz grał również m.in. starego Barabasza w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana i prezesa spółdzielni mieszkaniowej w kultowym serialu "Alternatywy 4".

W czasie swojej długiej kariery zawodowej występował m.in. na deskach Teatru Nowego, Teatru Dramatycznego, Teatru Powszechnego i Teatru Narodowego. Zagrał również wiele ról w Teatrze Telewizji. Także śpiewał - chyba najbardziej znanym utworem w jego wykonaniu jest "Modlitwa" Buława Okudżawy, której słowa:

"Dopóki ziemia kręci się,
dopóki jest tak, czy siak,
Panie, ofiaruj każdemu z nas,
czego mu w życiu brak..."

brzmią do dziś pięknie, a także przejmująco.

 

Aktor został wyróżniony m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Mikrofonem oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: