Hollywood jest o krok od wybuchu strajku scenarzystów. Zagrożone m.in. "The Walking Dead"

Minęło dziesięć lat od poprzedniego strajku, przez który wytwórnie straciły około 2 miliardów dolarów. Teraz scenarzyści znowu chcą walczyć o swoje prawa.

W poniedziałek 24 kwietnia scenarzyści zrzeszeni w Writers Guild of America (WGA) zagłosowali niemal jednogłośnie przeciwko hollywoodzkim wytwórniom filmowym. Teraz Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), czyli organizacja skupiająca ponad 350 producentów, ma czas do 1 maja, żeby renegocjować warunki z WGA. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, 2 maja tysiące scenarzystów przestaną pisać.

Problem scenarzystów niezadowolonych ze swoich zarobków jest nagłaśniany w amerykańskich mediach już od miesięcy. Teraz jednak wszystko nabrało tempa.

Ucierpią wszystkie wytwórnie?

Strajk może mieć ogromny wpływ na produkcje telewizyjne w nadchodzących sezonach. W ostatnim czasie, kiedy telewizje i nadawcy streamingowi kręcą ponad czterysta produkcji rocznie, nawet strajk trwający kilka tygodni może doprowadzić do kolosalnych strat.

Sytuacja sprzed dziesięciu lat może się powtórzyć, i to z nawiązką. Przez brak scenariuszy pracę może stracić wielu zwykłych pracowników z branży. Sezony wielu seriali mogą zostać opóźnione, napisane gorzej na szybko lub nawet skrócone.

Jak podaje serwis "Entertainment Weekly" ucierpieć mogą przede wszystkim takie seriale jak: "The Walking Dead" (AMC), "American Horror Story" (FX), "Jessica Jones", "Luke Cage" (Netflix) oraz "Star Trek: Discovery" (CBS). Ponadto narażone są wszelkiego rodzaju programy realizowane na podstawie scenariuszy, jak "Saturday Night Live" (NBC). 

Pocieszeni mogą się za to czuć fani "Gry o Tron" i "Twin Peaks", bowiem scenariusze do tych seriali już dawno zostały napisane.

Strajk Writers Guild of America w 2007 rokuStrajk Writers Guild of America w 2007 roku Fot. Replysixty / Wiki Media Commons / CC0

- Strajk z 2007 roku dotknął wszystkich. Scenarzyści stracili ponad 287 milionów dolarów, których nie odzyskali, transakcje zostały anulowane, a wielu z nich zmuszonych było zadłużyć się, by związać koniec z końcem. Pozostajemy skupieni na naszym celu, którym jest osiągnięcie porozumienia z WGA - możemy przeczytać w oświadczeniu AMPTP.

Członkowie WGA mają pretensje głównie do produkcji realizowanych dla telewizji kablowych i platform sVOD, w których stawki są niższe niż w zwykłej telewizji. Scenarzyści żądają podwyżek, twierdząc, że chociaż stacje rocznie zarabiają dziesiątki miliardów dolarów, nie przenosi się to na wzrost wynagrodzeń autorów.

A teraz zobacz: "Strażnicy Galaktyki vol. 2", "Obcy: Przymierze" i nowi "Piraci z Karaibów". Oto najważniejsze premiery maja

"Strażnicy Galaktyki vol. 2", "Obcy: Przymierze" i nowi "Piraci z Karaibów". Oto najważniejsze premiery maja

Więcej o: