5. odcinek 7. sezonu "Gry o tron". Co warto wiedzieć przed premierą?

Jest już 5. odcinek 7. sezonu "Gry o tron". Sprawdźcie, co wydarzyło się poprzednim razem.

7. sezon “Gry o tron” w końcu zaczął się rozkręcać. W 4. odcinku do Winterfell docierają już wszyscy Starkowie, Arya popisuje się umiejętnościami zdobytymi w Braavos, a Jon coraz bardziej przekonuje do siebie Daenerys. Odbywa się też spektakularna bitwa, a Jaime z paszczy smoka trafia do śmiercionośnej rzeki.

Co dokładnie wydarzyło się w 4. odcinku 7. sezonu "Gry o tron" ?

W Królewskiej Przystani zapanował (chwilowy) spokój

Arya nareszcie dociera do Winterfell! I znów staje się małą dziewczynką, kiedy rzuca się w ramiona ukochanej siostry. Kiedy opowiada Sansie o liście osób, które zamierza zabić, ta uznaje to za żart.

Siostry rozmawiają z Branem, który także wrócił do domu. Siedzący pod czardrzewem chłopiec nie okazuje żadnych emocji, gdy Arya go obejmuje. Brat mówi jej, że “widział” ją, gdy była w podróży i że wie o “czarnej liście”. Sansa orientuje się, że jej młodsza siostra mówiła prawdę. Bran oddaje im sztylet z valyriańskiej stali, którym próbował przekupić go Littlefinger.

Brienne cieszy się, gdy widzi młodych Starków w Królewskiej Przystani. W końcu spełniło się marzenie Catelyn - jej dzieci wróciły bezpiecznie do domu. Arya zaprasza Brienne do sparringu. Okazuje się, że doświadczona wojowniczka ma problem z pokonaniem młodej Starkówny, która walczy jedynie za pomocą niewielkiego sztyletu. Po męczącym pojedynku Brienne chce wiedzieć, kto nauczył Aryę takiej techniki - dziewczyna odpowiada - “nikt”, co jest prawdą ("nikim" nazywali się też Ludzie Bez Twarzy, którzy porzucali swoją tożsamość).

'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO mat. prasowe

Daenerys widzi Białych wędrowców

Jon Snow, któremu Daenerys pozwoliła na wydobycie smoczego szkła, dokonał przejmującego odkrycia. W jaskini, oprócz upragnionego materiału, znajdują się prehistoryczne malowidła wykonane przez dzieci lasu. Na starych rysunkach dwa rody walczą razem przeciwko białym wędrowcom - Jon stara się wytłumaczyć Daenerys, że powinni wziąć przykład ze swoich przodków (czy Wy też widzieliście to zalotne spojrzenie?). Matka Smoków zgadza się z przybyszem, jednak podkreśla, że nie będzie walczyć dla Północy, jeśli Jon nie złoży jej hołdu.

Chwilę później Varys i Tyrion informują ich o zdobyciu Casterly Rock i upadku Wysogrodu. Matka Smoków jest wściekła i natychmiast postanawia polecieć do stolicy na Drogonie.

 

Szczęście Lannisterów nigdy nie trwa długo

Wojska Lannisterów i Tarlych wycofują się z Wysogrodu po tym, jak zagrabiły złoto i żywność z twierdzy Tyrellów. Zadowolony Jaime wynagradza Bronna złotem i obiecuje mu, że po wojnie najemnik otrzyma własny zamek. Randyll Tarly mówi sojusznikom, że ich złoto jest już w Królewskiej Przystani, jednak żywność wciąż pozostaje niezabezpieczona. W rozmowę włącza się Dickon - najmłodszy syn Randylla. Bronn śmieję się z jego imienia i z przymrużeniem oka opowiada o swoich wojennych doświadczeniach.

Sielanka nie trwa jednak długo - z oddali słychać niepokojący szum. Nagle zza wzgórza wyłania się dothracka armia, a niebo zostaje zakryte przez skrzydła Drogona.

'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO mat. prasowe

Ktoś musi zginąć

Lannisterowie ustawiają się w szeregu i z uniesionymi tarczami oczekują na natarcie Dothraków, kiedy niespodziewanie atakuje ich Drogon. Rozpoczyna się krwawa bitwa (twórcy “Gry o tron” jak zwykle nie oszczędzili nam detali), w której giną głównie Lannisterowie.

W pewnym momencie Daenerys postanawia zaatakować wozy z zaopatrzeniem - nie wiadomo, czy było to celowe działanie (by oszczędzić ludzi i jednocześnie ich nastraszyć) czy może jedynie nieprzemyślany ruch (bo teraz jej ludzie także zostaną bez zapasów). Giną kolejni Lannisterowie, kiedy Jaime rozkazuje Bronnowi, by ten użył skorpiona - specjalnej włóczni przeznaczonej do zabicia smoka. Wtedy spełniają się nasze najgorsze obawy - strzała rani Drogona i zmusza go do wylądowania.

'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO'Gra o tron' odcinek 4, sezon 7, HBO mat. prasowe

Kiedy Daenerys próbuje wyciągnąć strzałę, Jaime postanawia zadać mu ostateczny cios i sięga po włócznię, jednak Drogon okazuje się być szybszy i zieje ogniem wprost na niego.

Jaime już wie, że zginie, kiedy w ostatniej chwili ratuje go Bronn. Przyjaciele wpadają do głębokiej rzeki. W ostatnim kadrze widzimy, jak sylwetka Jaimego znika w głębinach.

 

Czy Jaime przeżyje?

Dopiero kolejny odcinek zdradzi, kto wyszedł cało z brutalnej walki i czy Jaimemu uda się wypłynąć na powierzchnię. Możliwe, że Królobójcę uratuje sama Daenerys - byłby on jej kartą przetargową w walce z Cersei. Jeśli Jaimemu nie uda się przeżyć, królowa Siedmiu Królestw zostanie zupełnie sama. Po tym, jak część jej armii została stracona, a zapasy na zimę spalił Drogon, z pewnością będzie jej ciężko obronić Królewską Przystań.

Co czeka nas w dzisiejszym odcinku?

Fani "Gry o Tron" nie mogą doczekać się reakcji Cersei na przegraną bitwę. W odcinku pt. "Wschodnia Strażnica" powróci motyw Innych, którzy szykują się do ostatecznej walki. Jednak zanim Biali Wędrowcy zaatakują Siedem Królestw, będą musieli przedostać się przez 300-milowy Mur.

 

Gra o tron sezon 7 - zwiastun

Więcej o: