"Gra o tron": Kto jeszcze znajduje się na czarnej liście Aryi Stark?

Arya Stark wróciła do Winterfell, jednak nie skończyła zabijać. Na jej "czarnej liście" wciąż pozostało kilka ważnych postaci.

Arya dotarła do Królewskiej Przystani i wreszcie może odpocząć od ciągłych walk i spania w lesie. Jednak nie dajcie się zwieść - chwilowy spokój wcale nie oznacza, że dziewczyna zapomniała o przeszłości. Pomszczenie rodziny wciąż jest jej największym pragnieniem, a czarna lista nie przestała być aktualna.

Kto jeszcze znajduje się na liście śmierci Aryi?

1. Cersei - za oskarżenie o zdradę i zabicie Neda Starka.

'Gra o tron', kadr z serialu wyprodukowanego dla HBO"Gra o tron", kadr z serialu wyprodukowanego dla HBO Mat. prasowe

2. Góra - za torturowanie ludzi w Harrenhal. Góra, czyli Gregor Clegane dokonał egzekucji 200 więźniów Północy i Dorzecza i nie pochował ich ciał. Wcześniej podczas Rebelii Roberta Baratheona Gregor zgwałcił i zamordował żonę księcia Rhaegara – księżną Elię Targaryen. Już sam Ned Stark wydał na niego wyrok śmierci.

Co prawda Góra został otruty w walce z Oberynem, jednak maester Qyburn przywrócił go do życia. Teraz Góra jest osobistym ochroniarzem Cersei.

3. Melisandre - za wywiezienie Gendry’ego. Jednak Czerwonej Kapłanki Arya nie wymieniła w ostatnim odcinku.

Carice van Houten jako Melisandre w 'Grze o tron'Carice van Houten jako Melisandre w "Grze o tron" Helen Sloan/HBO

4. Beric Dondarrion - za sprzedanie Gendry’ego Melisandre.

Beric Dondarrion (czyli Lord Błyskawica) umierał kilka razy, jednak Thoros z Myr zawsze przywracał go do życia.

5. Thoros z Myr - za oddanie Gendry’ego Melisandre.

Kto został skreślony z listy Aryi?

Osoby, które były na liście, ale już nie żyją:

1. Walder Frey, który zabił matkę i brata Aryi podczas Krwawych Godów. Mężczyzna zginął z rąk Aryi w 6. sezonie. Wcześniej dziewczyna odwdzięczyła się, podając mu na obiad placek zrobiony z ciał jego synów. Jednak nie był to koniec zemsty. Na początku 7. sezonu Arya użyła twarzy Waldera, by podszyć się pod niego i otruć całą rodzinę Freyów.

'Gra o tron', sezon 6, odcinek 10, 'The Winds of Winter'"Gra o tron", sezon 6, odcinek 10, "The Winds of Winter" Mat. prasowe

2. Król Joffrey, który skazał jej ojca na śmierć,

3. Ser Amory Lorch, bo zatrzymał ją w drodze na Mur,

4. Łaskotek, który na jej oczach mordował ludzi,

5. Polliver, złodziej „Igły”

6. Raff Słodyczek, morderca Lommy’ego,

7. Ser Meryn Trant, morderca Syria Forel, nauczyciela szermierki,

8. Walder Frey, odpowiedzialny za śmierć matki i brata Aryi.

Ogar zniknął z Listy?

Ogar trafił na czarną listę Aryi za wyśmiewanie i zabicie Mycaha, jej przyjaciela. Po jakimś czasie dziewczyna zmieniła zdanie o mordercy, a wspólna podróż ich do siebie zbliżyła (tak nam się przynajmniej wydawało).

I chociaż Arya nie zabiła Ogara, to jednak pozwoliła mu umrzeć, kiedy zostawiła go rannego w drodze do Saltpans. Nie wiadomo, czy chciała skazać go na długą śmierć (bo przecież kiedyś znajdował się na jej liście), czy może nie potrafiła zabić przyjaciela. Efekt jest taki, że Ogar przeżył, ale Arya o tym nie wie.

To koniec listy?

Według jednej z teorii fanów "Gry o tron" czarna lista Aryi nie jest zamknięta. Kolejnym wrogiem, którego miałaby zabić dziewczyna, jest Littlefinger. Ostatni odcinek pokazał, że Petyr Baelish pragnie poróżnić siostry Stark. Z drugiej strony Littlefinger mógłby zginąć także z rąk Cersei - w końcu przyczynił się do śmierci jej syna.

Sophie Turner jako Sansa Stark i Aidan Gillen jako  Petyr 'Littlefinger' Baelish w 'Grze o tron'Sophie Turner jako Sansa Stark i Aidan Gillen jako Petyr 'Littlefinger' Baelish w "Grze o tron" Helen Sloan/HBO

Tych postaci już nie zobaczymy. Scenarzyści "Gry o Tron" nie oszczędzają swoich fanów

Więcej o: