"Gra o tron": 10 rzeczy, które mogliście przegapić oglądając 6. odcinek 7. sezonu

Dlaczego Arya chciała zdenerwować Sansę i skąd Inni wzięli łańcuch, którym wyciągnęli Smoka z wody? To wszystko mogliście przegapić w ostatnim odcinku "Gry o tron".

"Gra o tron" zbliża się do końca. Przed nami już tylko ostatni odcinek, a akcja nie zwalnia ani na chwilę. Z tego powodu przygotowaliśmy spis smaczków, których mogliście nie zauważyć w poniedziałkowym odcinku. Serial aż roi się od ukrytych znaczeń i powiązań, dlatego po obejrzeniu odcinka warto do niego "zajrzeć" też z takiej strony.

1. Góra, którą zobaczył Ogar coś Wam przypomina? I słusznie. To ta sama góra, którą Bran widział w swojej wizji o tym, jak Dzieci Lasu stworzyły Białego Wędrowca.

Góra z wizji OgaraGóra z wizji Ogara fot. HBO, zwiastun 6. odcinka 'Gry o tron', kadr Youtube

 

2. Tormund powiedział Ogarowi, że on także jest "pocałowany przez ogień". Nie oznaczało to jednak poparzenia. Tormud miał na myśli jedynie swój kolor włosów. "Pocałowanymi przez ogień" określa się osoby, które są rude. Mieszkańcy Siedmiu Królestw wierzą, że jest to oznaka szczęścia.

'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6.'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6. HBO

3. Zastanawiacie się, jak Beric rozpala swój ognisty miecz? Odpowiedź kryje 3. sezon "Gry o tron" - w jednym z odcinków widać, jak Beric robi to za pomocą własnej krwi.

 

4. To nie był pierwszy raz kiedy Daenerys odwiedziła Północ. Była tam już podczas swojej wizji w Domu Nieśmiertelnych. Właśnie wtedy usłyszała przeraźliwy krzyk Drogona - to mogła być zapowiedź wołania o pomoc Jona Snowa albo śmierci jej dziecka - Viseriona.

Daenerys na PółnocyDaenerys na Północy fot. HBO, 'Gra o tron'

5. Arya była w tym odcinku wyjątkowo wredna dla swojej siostry. Zarzuciła jej, że nie uratowała ojca przed śmiercią, na którą skazała go rodzina Lannisterów. Zastanawialiście się, dlaczego? Przecież wszyscy pamiętamy krzyki Sansy, która, powstrzymywana przez strażnika, za wszelką cenę chciała rzucić się na pomoc ojcu. Dlaczego Arya mimo to chciała wyprowadzić ją z równowagi? Jedna z teorii głosi, że młodsza siostra chce wzbudzić w niej negatywne emocje i nastawić ją przeciwko Littelfingerowi. Fani twierdzą, że Petyr zginie z ręki Sansy, a nie Aryi.

'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6.'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6. HBO

6. Podczas wyprawy za Mur Beric Dondarrion powiedział Jonowi, że "śmierć jest wrogiem" i że "wróg zawsze wygrywa", co oznacza nadchodzącą śmierć. Dokładnie to samo Arya usłyszała od Jaqena H'ghara, jednego z Ludzi Bez Twarzy. "Valar Morghulis" po valyriańsku oznacza "mężowie muszą umrzeć".

BericBeric fot. HBO, 'Gra o tron'

7. Arya chciała zagrać z Sansą w "Grę Twarzy". Powiedziała jej, że "to nie wyszło na dobre osobie, która ostatnia zadała jej pytanie" - miała na myśli Waif - "dziewczynę" służącą w Domu Bieli i Czerni. Waif nie przeżyła ich ostatniej walki (prawdopodobnie, bo jedna z teorii głosi, że postać powróci w ostatnim odcinku. Jeden z fanów dostrzegł ją na zdjęciach z planu 7. sezonu).

WaifWaif fot. HBO, 'Gra o tron'

8. Jon Snow w końcu nazwał Daenerys "swoją królową" - tak, może oznaczać to jedynie "wyznanie uczuć" na które wszyscy czekaliśmy (Przypominamy: "Gra o tron": fani są przekonani, że Jon Snow i Daenerys będą parą)...

... albo zapowiedź jej śmierci. Jon Snow, który w końcu spełnił prośbę Dany i oddał jej pokłon, być może niechcący sprowadził na nią klątwę. Wszyscy ci, którym wcześniej pokłonił się Jon, zginęli - jak na przykład Stannis Baratheon i dowódca Nocnej Straży. Czy to oznacza, że Król Północy zasiądzie na Tronie?

 

9. Czy Jon znów zginął i wrócił do żywych? Na to wygląda. Gdy znalazł się pod lodem, oko wilkora w jego mieczu z valyrianskiej stali było czarne. W momencie, kiedy Król Północy wynurzył się na powierzchnię i "wrócił do żywych", w oko także wstąpiło życie. Może to oznaczać, że Jon znów zginął i został wskrzeszony. 

"Powtarzam #DługiPazur ożył! Czy to może być czujnik śmierci #JonaSnowa?"

Niektórzy twierdzą, że miecz nie odegrał tak ważnej roli w tej scenie, a "ponowne ożywienie" Jona jest nadinterpretacją, jednak, kiedy we wcześniejszej scenie Król Północy próbował oddać miecz Jorahowi Mormontowi, ten zdecydowanie odmówił (Długi Pazur, czyli miecz z valyriańskiej stali pierwotnie należał do rodu Mormontów, jednak ojciec Joraha oddał go Jonowi w podzięce za uratowanie przed nieumarłym). Ta scena raczej nie pojawiłaby się w odcinku bez powodu.

10. Na pewno zastanawialiście się, skąd Inni wzięli ogromny łańcuch, którym wyciągnęli martwego smoka spod lodu. Rozwiązaniem może być niewielki statek, który w tej scenie znajdował się tuż przy przeręblu. Fani twierdzą, że to z niego pochodzi żelazny łańcuch.

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R.R. Martina >>

 

Kosmos efektów specjalnych Luca Bessona, wybitny Ozon, i coś dla fanów Kinga. Premiery kinowe sierpnia

Więcej o: