Jakub Żulczyk o "Belfrze": To hołd dla nauczycieli, którzy są w Polsce bardzo niedoceniani [WYWIAD]

Jakub Żulczyk opowiedział nam, czy z pisarza zamienia się w scenarzystę, jakie seriale poleca swoim fanom i co jego Mama ma wspólnego z "Belfrem".

Przed nami premiera drugiego sezonu "Belfra". Kontynuację losów Pawła Zawadzkiego zobaczymy w Canal+ 22 października. Napisaniem scenariusza ponownie zajęli się Jakub Żulczyk, Monika Powalisz, Bartosz Ignaciuk i Wojciech Bockenheim, a w prace nad prawie gotowym szkicem był zaangażowany także Maciej Stuhr. Aktor odgrywał wszystkie role i sprawdzał, czy dialogi "dobrze się układają" (Zobacz, co jeszcze Maciej Stuhr opowiedział nam o "Belfrze 2" [WYWIAD]).

Pamiętamy dzień, w którym Jakub Żulczyk ogłosił na swoim Facebooku, że napisał scenariusz, z którego powstanie serial. Fani mieli mieszane uczucia, niektórzy byli nawet przeciwni - chcieli, by ich ulubiony pisarz był jedynie pisarzem. Jednak Jakub Żulczyk udowodnił, że scenariusz serialu także może być arcydziełem. "Belfer" jest dziś najpopularniejszą produkcją w historii CANAL+ - każdy odcinek pierwszego sezonu oglądało 500 tysięcy widzów, a Maciej Stuhr przyznał, że taki serial jest marzeniem każdego aktora.

Jakub Żulczyk o 'Belfrze': To hołd dla nauczycieli, którzy są w Polsce najbardziej niedoceniani [WYWIAD]Jakub Żulczyk o 'Belfrze': To hołd dla nauczycieli, którzy są w Polsce najbardziej niedoceniani [WYWIAD] fot. gazeta.pl

Co na to Żulczyk? Czy sukces serialu sprawia mu większą radość, niż dobre przyjęcie książki? Jakie produkcje go inspirują i co wspólnego z "Belfrem" ma jego Mama?

Okazuje się, że pisarzowi ciężko jest wybrać, czy cieszy go bardziej sukces książki czy serialu. Jak twierdzi "Kiedy ma się dzieci, to nie mówi się, które kocha się bardziej". Zdradził też, że jego Mama, z zawodu nauczycielka, zainspirowała go do napisania "Belfra". Prozaik twierdzi, że zawód nauczyciela jest w Polsce "bardzo niedoceniany" i że warto o nim przypominać.

"Belfer" to ulubiony serial wielu Polaków

"Belfer" otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2017 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny, Specjalną Telekamerę Tele Tygodnia 2017 w kategorii Serialowe Wydarzenie Roku oraz tytuł Wydarzenia Roku 2016 w plebiscycie Bestsellery Empiku.

'Belfer', kadr z serialu'Belfer', kadr z serialu Mat. prasowe / fot. Robert Palka

To sprawia, że na producentach drugiego sezonu ciąży duża odpowiedzialność - w końcu jest to ulubiony serial wielu Polaków. Czy drugi sezon powtórzy sukces pierwszego? Będziemy mogli to sprawdzić już 22 października.

Więcej o: