"Korona królów": jest drugi zwiastun. Muzyka z "Wiedźmina", jest krew, walka i zdrada

TVP pokazało drugi zwiastun jednego z najbardziej wyczekiwanych seriali - "Korona królów". Premiera już w styczniu 2018.

Nasza telenowela historyczna jest kreowana na polską wersję "Wspaniałego stulecia". Śmiało porównuje się ją z "Grą o tron". Są to oczywiście porównania na wyrost - budżet TVP nawet nie może się równać z pieniędzmi przeznaczonymi na flagowy produkt HBO.

'Korona królów''Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

Prezes Kurski w wywiadzie dla Wirtualnych Mediów mówił, co myśli o takich porównaniach:

Śmieszą mnie porównania „Korony królów” do „Gry o tron”. (...) Koszt produkcji jednego odcinka „Korony królów” stanowi nawet nie 1/2, nie 1/4, nie 1/10, a nawet nie 1/50 wartości budżetu jednego odcinka ósmej edycji „Gry o tron”. Budżet „Korony królów” to... 1/250 budżetu „Gry o tron” - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

Jak wyliczył portal Wirtualne Media, przy takich założeniach finansowych jeden odcinek "Korony królów" kosztowałby 220 tysięcy złotych.

"Korona królów" - co wiadomo o serialu?

"Korona królów" to najnowsza produkcja historyczna TVP. Serial kostiumowy opowie o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370. Akcja serialu ma rozpocząć się niedługo przed śmiercią Władysława Łokietka, ojca Kazimierza.

Za reżyserię odpowiada Wojciech Pacyna. Scenariuszem zajęła się sama królowa polskich seriali - Ilona Łepkowska. Pod jej przewodnictwem pracował cały zespół scenarzystów, którzy naprawili błędy i niedociągnięcia pierwszej ekipy. Sama Łepkowska mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że pierwsza wersja scenariusza, którą konsultowała, była nieudana.

Za kostiumy odpowiada Elżbieta Radke, która ma doświadczenie w filmach historycznych - w latach 80. odpowiadała za kostiumy do "Królowej Bony" i "Ojca królowej".

A kto wystąpi przed kamerami? W rolach głównych zobaczymy Halinę Łabonarską, Mateusza Króla, Martę Bryłę, Wiesława Wójcika i Marcina Rogacewicza. Prócz tego zobaczymy też Paulinę Lasotę i Piotra Gawrona-Jedlikowskiego.

"Korona królów" - drugi zwiastun

Tym razem nie pada ani jedno słowo, akcji jest więcej, zwiastun składa się z krótszych urywków, dzięki czemu zyskał na dynamice. Pomyślano też o muzyce - brzmi naprawdę jak z "Wiedźmina" (i mamy tu na myśli tę najlepszą wersję, z gry komputerowej, a nie z serialu). Posłuchajcie i porównajcie:

 

Gdybyśmy nie wiedzieli, że to zapowiedź polskiej produkcji, to można śmiało powiedzieć, że... nie jest źle! Przestało trącić sztucznością, jak w poprzednim zwiastunie, i choć wciąż nie bardzo wiadomo, o czym będzie to serial (niezależnie od oficjalnych opowieści TVP), to naprawdę chyba jest na co czekać. Pierwszy odcinek zobaczymy już na początku 2018 roku. TVP niedawno poinformowało, że przekłada premierę z jesieni na styczeń - nieoficjalnie wiadomo, że pierwszy odcinek zobaczymy już 2 stycznia 2018 o godzinie 18.

Więcej o: