Więckiewicz i Musiał w pierwszym polskim serialu Netfliksa - ''1983''. Wiemy, kogo zagrają

Pierwsze odcinki ''1983'' zobaczymy jeszcze w tym roku. Netflix zdradził szczegóły produkcji.

''1983'' - tak brzmi tytuł pierwszego polskiego serialu Netfliksa. Wiemy, że serial będzie thrillerem szpiegowskim, a na pierwszy sezon złoży się 8 odcinków. Ekipa właśnie weszła na plan zdjęciowy.

Reżyserkami serialu są Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska.

Holland i Adamik (razem nakręciły także ''Pokot'') mają doświadczenie w tworzeniu seriali. Holland jest autorką dwóch odcinków jednego z najpopularniejszych produkcji Netfliksa, "House of Cards", i trzech epizodów "The Wire'' HBO. Adamik (córka Holland) to jedna z reżyserek wyprodukowanej przez HBO ''Watahy'', która została okrzyknięta najlepszym polskim serialem ostatnich lat.

- Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu; tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netfliksa - mówi Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland z córką Kasią Adamik podczas tegorocznego BerlinaleAgnieszka Holland z córką Kasią Adamik podczas tegorocznego Berlinale MICHAEL SOHN/AP

Przypominamy: Aleksandra Popławska: 'Wataha 2' to prawdziwe historie z polskiej granicy. Powinna to zobaczyć reszta świata >>

''1983'' - fabuła

Serial ma opowiadać alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. Akcja rozpoczyna się w 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym, który zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego.

Główni bohaterowie serialu, student prawa z ideałami (Maciej Musiał) i skompromitowany oficer śledczy (Robert Więckiewicz), poznają prawdę o państwie policyjnym. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

&Robert Wieckiewicz, Agnieszka Holland&Robert Wieckiewicz, Agnieszka Holland FORUM

''1983'' - kto pojawi się w osadzie?

Oprócz odtwórców głównych ról - Roberta Więckiewicza i Macieja Musiała - w serialu Netfliksa zagrają też Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Zofia Wichłacz, Michalina Olszańska, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus i Agnieszka Żulewska.

 

Kto odpowiada za produkcję ''1983''?

Twórcą scenariusza jest Joshua Long, a za produkcję odpowiadają m.in. Frank Marshall (''Poszukiwacze zaginionej Arki'', ''Szósty zmysł'', ''Ciekawy przypadek Benjamina Buttona'') i Robert Zotnowski ('House of Cards').

Autorami zdjęć będą Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak, za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

 - Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych. - Jestem przekonany, że "1983" spodoba się nie tylko do polskim widzom, lecz także widowni Netflix na całym świecie - dodaje.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

''1983'' - kiedy premiera?

Premiera serialu Netfliksa i Holland zapowiedziana jest na 2018 rok.

To nie jedyna produkcja Netfliksa, której nie możemy się doczekać. Amerykańska telewizja tworzy serial o Wiedźminie oparty na książkach Sapkowskiego.

Przypominamy: ''Wiedźmin'' Netfliksa - scenarzystka ujawniła, kto pojawi się w serialu >>

Pamiętasz te seriale? Zobacz, jak zakończyły się "Alf", 'Cudowne lata"...

Więcej o:
Komentarze (16)
Więckiewicz i Musiał w pierwszym polskim serialu Netfliksa - ''1983''. Wiemy, kogo zagrają
Zaloguj się
 • hanusinamama

  Oceniono 24 razy 12

  Więckiewicz i Musiał...to tak jakby na sukienke Coco Chanel założyc plastikowe perły.

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 15 razy 9

  2018 - Polacy odrzucaja europejska cywilizacje.
  Pluja w twarz pokoleniom walczacym o wolnosc, a wladze oddaja w lapki postpeerelowskuego pokurcza.
  Taka powinna byc fabula sensacyjnego serialu.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 7 razy 5

  Maciej Musiał i thriller szpiegowski, współczesna Mata Hari polskiego kina ... jeszcze mi tam Mroczków brakuje :D :D :D :D :D

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 4

  "1983"? Wolskie realia bliżej do 1984...

 • ebom

  Oceniono 6 razy 4

  Ugh, Musiał jest dla mnie nie do strawienia...

 • von_rosen

  Oceniono 3 razy 1

  Najważniejsze, czy spodoba się władzy i Pierwszemu Obywatelowi.

 • neah

  Oceniono 10 razy 0

  Musial? Przeciez to drewno aktorskie jednego serialiku i rozpuszczone dziecko ktoremu sodowa odbila. Ciekawe komu dal d.. aby zdobyc te role.

 • P P (Aproxymat)

  Oceniono 12 razy 0

  Ciekawy zbieg okoliczności. W 2004 kilku amatorów filmowców nakręciło dość żenujący film "Komuniści". Właściwie był to wygłup, który jednak doczekał się premiery na poziomie powiedzmy, klubowej i pewnej specyficznej popularności.
  Fabuła opierała się na założeniu, że w 2004 dalej istnieje PRL i ZSRR. Tak się złożyło, że to "dziełko" zostało dostrzeżone przez kogoś z ówczesnej TVP a jego młodzi twórcy zaproszeni (ku swojemu zaskoczeniu) do programu "Pytanie na śniadanie", gdzie mniej lub bardziej niemądrze odpowiedzieli na kilka pytań.
  Ale... przed nimi w tym samym programie tego samego dnia występowała p. Holland. Hmmm... Teraz nagle opartą na tym samym założeniu serię będzie reżyserować p. Holland. Taki tam sobie zbieg okoliczności.

 • extrafresh

  Oceniono 5 razy -1

  Liczyłem na Szyca i Karolaka... :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX