Więckiewicz i Musiał w pierwszym polskim serialu Netfliksa - ''1983''. Wiemy, kogo zagrają

Pierwsze odcinki ''1983'' zobaczymy jeszcze w tym roku. Netflix zdradził szczegóły produkcji.

''1983'' - tak brzmi tytuł pierwszego polskiego serialu Netfliksa. Wiemy, że serial będzie thrillerem szpiegowskim, a na pierwszy sezon złoży się 8 odcinków. Ekipa właśnie weszła na plan zdjęciowy.

Reżyserkami serialu są Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska.

Holland i Adamik (razem nakręciły także ''Pokot'') mają doświadczenie w tworzeniu seriali. Holland jest autorką dwóch odcinków jednego z najpopularniejszych produkcji Netfliksa, "House of Cards", i trzech epizodów "The Wire'' HBO. Adamik (córka Holland) to jedna z reżyserek wyprodukowanej przez HBO ''Watahy'', która została okrzyknięta najlepszym polskim serialem ostatnich lat.

- Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu; tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netfliksa - mówi Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland z córką Kasią Adamik podczas tegorocznego BerlinaleAgnieszka Holland z córką Kasią Adamik podczas tegorocznego Berlinale MICHAEL SOHN/AP

Przypominamy: Aleksandra Popławska: 'Wataha 2' to prawdziwe historie z polskiej granicy. Powinna to zobaczyć reszta świata >>

''1983'' - fabuła

Serial ma opowiadać alternatywną historię świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. Akcja rozpoczyna się w 2002 roku, dwadzieścia lat po straszliwym ataku terrorystycznym, który zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego.

Główni bohaterowie serialu, student prawa z ideałami (Maciej Musiał) i skompromitowany oficer śledczy (Robert Więckiewicz), poznają prawdę o państwie policyjnym. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

&Robert Wieckiewicz, Agnieszka Holland&Robert Wieckiewicz, Agnieszka Holland FORUM

''1983'' - kto pojawi się w osadzie?

Oprócz odtwórców głównych ról - Roberta Więckiewicza i Macieja Musiała - w serialu Netfliksa zagrają też Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Zofia Wichłacz, Michalina Olszańska, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus i Agnieszka Żulewska.

 

Kto odpowiada za produkcję ''1983''?

Twórcą scenariusza jest Joshua Long, a za produkcję odpowiadają m.in. Frank Marshall (''Poszukiwacze zaginionej Arki'', ''Szósty zmysł'', ''Ciekawy przypadek Benjamina Buttona'') i Robert Zotnowski ('House of Cards').

Autorami zdjęć będą Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak, za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

 - Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych. - Jestem przekonany, że "1983" spodoba się nie tylko do polskim widzom, lecz także widowni Netflix na całym świecie - dodaje.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

''1983'' - kiedy premiera?

Premiera serialu Netfliksa i Holland zapowiedziana jest na 2018 rok.

To nie jedyna produkcja Netfliksa, której nie możemy się doczekać. Amerykańska telewizja tworzy serial o Wiedźminie oparty na książkach Sapkowskiego.

Przypominamy: ''Wiedźmin'' Netfliksa - scenarzystka ujawniła, kto pojawi się w serialu >>

Pamiętasz te seriale? Zobacz, jak zakończyły się "Alf", 'Cudowne lata"...

Więcej o: