Poznajcie Polkę, która projektuje kostiumy dla Netfliksa

Małgosia Turzańska urodziła się w Krakowie. Dziś jej kostiumy zna całe Hollywood. Pracuje m.in. przy serialach "Stranger Things" i "Nigdy cię tu nie było".

Klimat lat 80. to jedna z tych rzeczy, za które uwielbiamy ''Stranger Things'' Netfliksa. Oprócz muzyki i samochodów z tamtej epoki, ogromną rolę odgrywają też kostiumy. Mało kto wie, że odpowiada za nie Polka - Małgosia Turzańska.

Przypominamy: "Stranger Things": Świat oszalał na punkcie tego serialu. Co musisz wiedzieć przed obejrzeniem? >>

Małgosia urodziła się i wychowała w Krakowie. Pierwsze kroki na planie filmowym stawiała, jako asystentka, u boku Agnieszki Holland. Szybko jednak odkryła, że Jej prawdziwa pasja to kostiumy. Małgosia Turzańska ukończyła studia na Wydziale scenografii i kostiumu na praskim DAMU oraz Tisch School of the Arts w Nowym Jorku.

- Kocham filmy twardo osadzone w rzeczywistości, w których nagle pojawia się pewien magiczny element: otwierający nowe możliwości, wprowadzający widzów w inny wymiar. Moim marzeniem byłaby praca przy adaptacji "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa - mówi Małgosia.

Zobacz też: "Stranger Things": Fani sami tworzą ścieżkę dźwiękową. Swój utwór może wysłać każdy >>

To właśnie ona wykreowała kultowy wizerunek uwielbianej przez widzów Jedenastki. Jak sama mówi:

- Jej kostium, w którym nurkuje w zbiorniku z wodą, miał być prostym kostiumem kąpielowym, a skończyliśmy na kombinezonie, który w jakiś sposób nawiązywał do strojów, w których Joyce i Hopper wybierają się do Upside Down. To jedna z moich ulubionych scen - mieliśmy w studio zbudowany zbiornik z wodą, w którym Millie nurkowała. Wszyscy dookoła wstrzymywali oddech oglądając ją pod woda w hełmie z obciążnikami. Moja druga ulubiona scena to Millie unosząca się w baseniku ze słoną wodą. Cieszę się, że serial został tak entuzjastycznie przyjęty - i dzieciaki, i bliźniacy Duffer naprawdę sobie na to zasłużyli. - zdradza w rozmowie z film.wp.pl.

Projekt Małgosi TurzańskiejProjekt Małgosi Turzańskiej mat.prasowe

Obecnie Małgosia jest jedną z najlepszych polskich kostiumografek. Projektuje dla filmu, telewizji, teledysków, spektakli tanecznych i teatralnych. Współpracowała przy takich produkcjach, jak nominowany do Oscara "Aż do piekła" z Jeffem Bridgesem i Chrisem Pine, "Plan Maggie" z Gretą Gerwig, Ethanem Hawke i Julianne Moore, czy "Wydarzyło się w Teksasie" z Rooney Marą i Casey Affleckiem.

 

Jakie cechy jej zdaniem powinien mieć dobry kostiumograf? - Klucz to wyobraźnia i pasja. Zamiłowanie do nurkowania w zatęchłych, przecenionych tkaninach w poszukiwaniu skarbów. Gotowość do wykonania krawieckich poprawek na ostatnią chwilę. Odnajdywanie radości we wschodach słońca - mimo konieczności wstawania o nieludzkich godzinach. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Ale najważniejsze jest zrozumienie, że początkowy szkic często nie ma nic wspólnego z efektem końcowym - zdradza Turzańska.

Edith Head - Oscarowa kostiumografka

Więcej o: