Twórcy ''Stranger Things'' oskarżeni o plagiat. Sprawa trafiła do sądu

''Stranger Things'', czyli największy hit Netfliksa, wkrótce doczeka się 3. sezonu. Ale reżyser Charlie Kessler twierdzi, że bracia Duffer ukradli jego pomysł.

''Stranger Things'' to jedna z największych produkcji Netfliksa. Szalone przygody dzieci z Hawkins w klimacie lat 80. zna już cały świat, a Bracia Matt i Ross Duffer kończą pracę nad 3. sezonem.

Przypominamy: Prace nad 3. sezonem ''Stranger Things'' trwają, a dzieciaki dostały podwyżkę. Ich pensja wzrosła ośmiokrotnie >>

Jednak dziś świat obiegła wiadomość, że fabuła serialu braci Duffer mogła zostać wymyślona przez kogoś innego. Tak przynajmniej twierdzi Charlie Kessler - reżyser krótkometrażowego filmu "Montauk" i producent serialu ''The Sonnet Project'', który oskarżył ich o plagiat i domaga się odszkodowania.

Jak donosi CNN Charlie Kessler zgłosił już sprawę do sądu. W pozwie wyjaśnił, że spotkał się z braćmi Duffer na premierze podczas Tribeca Film Festival w kwietniu 2014 roku, gdzie opowiedział im o swoim pomyśle na film fabularny "The Montauk Project".

''Stranger Things'' jak "Montauk"?

Jego krótki metraż "Montauk", który zdobył nagrodę na festiwalu filmowym Hamptons w 2012 roku, jest filmem science-fiction i opowiada brutalną historię z Long Island. W fabule znalazły się takie wątki, jak teorie spiskowe, tajne projekty rządowe i zjawiska paranormalne. Jednym z głównych bohaterów jest policjant zmierzający się z własną przeszłością.

''Stranger Things'' policjant także jest postacią centralną. W dodatku dzieciaki z Hawkins zostają uwikłane w spisek rządowy. 

Montauk Project

Niewiele osób wie, że film Kesslera także nie jest jedynie efektem jego wyobraźni. "Montauk" został zainspirowany znaną amerykańską teorią spiskową Montauk Project, według której rząd Stanów Zjednoczonych na początku lat 80. prowadził tajne badania dotyczące UFO i podróży w czasie. W późniejszych latach powstała na ten temat książka ''The Montauk Project: Experiments in Time'', a także film ''Montauk Chronicles'', a kontrowersyjna legenda na dobre weszła do amerykańskiej popkultury - czy w takim wypadku można oskarżyć braci Duffer o plagiat?

 

Twórcy wielokrotnie podkreślali, że w ich serialu pojawiło się wiele nawiązań do filmów lat 70. i 80. Montażysta i fan serialu - Ulysse Thevenon, stworzył film, w którym porównał sceny ze "Stranger Things" i klasyków kina z poprzednich epok:

Pewnie chcielibyście sami ocenić, czy ''Stranger Things'' i "Montauk" są do siebie podobne? Niestety film Kesslera został skasowany z platformy Vimeo. Poniżej znajdziecie jedynie jego fragment:

Netflix nie komentuje sprawy.

Przypominamy: Oscary 2018: "Kształt Wody" wygrał Oscara i zdobył 13 nominacji, był też oskarżony o plagiat >>

Więcej o: