Dawid Ogrodnik i Andrzej Seweryn w nowym serialu Jana Holoubka. "Marzyłem o tym od kilku lat"

''Rojst'' będzie kolejną produkcją oryginalną Showmax. Akcja serialu rozegra się w Polsce lat 80.

"Rojst" to najnowszy serial w reżyserii Jana Holoubka, autora zdjęć do takich produkcji, jak ''Supermarket'', ''Król Życia'' i ''Kruk - szepty słychać po zmroku'', a także reżyser "Rozdziobią nas kruki, wrony" i "Pocztówek z republiki absurdu".

Od kilku lat marzyłem o tym, by zrealizować serial osadzony w latach osiemdziesiątych - czasie mojego wczesnego dzieciństwa, które do dzisiaj pozostają dla mnie najsilniejszą inspiracją. Bardzo się cieszę, że poza opowieścią i świetnymi bohaterami, jakich wkrótce zobaczą widzowie, udało nam się stworzyć unikalną, mroczną atmosferę świata, w którym rozgrywa się akcja serialu

– powiedział Jan Holoubek.

W obsadzie oprócz Dawida Ogrodnika, Andrzeja Seweryna, znalazły się takie gwiazdy, jak: Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski i Wojciech Machnicki.

 

''Rojst'' - o czym opowie serial?

Lata 80. w Polsce - sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. W niedużym, zapomnianym mieście gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Czym bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego trudno się wydostać.

 

Holoubek jest także współtwórcą scenariusza, napisanego razem z Kasprem Bajonem. Autorem zdjęć jest Bartek Kaczmarek.

Ten serial to kolejna już inwestycja Showmax w polskich twórców, a piąta produkcja oryginalna, którą będzie można zobaczyć w tym roku. Cieszymy się, że to właśnie Showmax jako pierwszy pokaże współczesny serial osadzony w latach 80., w dodatku z udziałem wyjątkowego duetu aktorskiego Seweryn-Ogrodnik i całą plejadą polskich gwiazd

- powiedział Jurek Dzięgielewski, Head of Content, Showmax CEE.

Za produkcję serialu odpowiada Studio Filmowe Kadr (Jesteś Bogiem, Rewers, Sala samobójców). Producentem z ramienia Studia Filmowego Kadr jest Dariusz Sidor. Producentem ze strony Showmax – Jurek Dzięgielewski, producentem kreatywnym - Krzysztof Rak. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, za muzykę - Jan Komar, kostiumy Weronika Orlińska. Zdjęcia odbywały się na Śląsku i w Warszawie.

Premiera filmu zapowiedziana jest na ten rok.

Więcej o: