Rzecznik TVP komentuje pozew Big Cyca: Reakcja zespołu jest ''niezrozumiała i bezpodstawna''

Big Cyc ogłosił, że chce by TVP wpłaciło milion zł na konto WOŚP za ich zdaniem bezprawne wykorzystanie piosenki. Rzecznik TVP skomentował oświadczenie zespołu.

Poprosiliśmy rzecznika TVP o komentarz w sprawie oświadczenia zespołu Big Cyc, który chce przeprosin i wpłacenia miliona złotych na konto WOŚP za bezprawne wykorzystanie ich utworu. Dostaliśmy odpowiedź z której wynika, że piosenki użyto zgodnie z prawem. Ponadto wspomniano, że Krzysztof Skiba bywał odpłatnie gościem programu ''W tyle wizji''.

Komentarz TVP w sprawie pozwu zespołu Big Cyc

Centrum Informacji TVP podkreśliło, że utwór zespołu Big Cyc został użyty w programie ''W tyle wizji'' na podstawie umowy licencyjnej z ZAIKSEM. Dodatkowym argumentem ma być też to, że program ''W tyle wizji'' jest produkcją satyryczną, więc trudno mówić o bezprawnym wykorzystaniu utworu. 

Telewizja publiczna zaznacza, nie chciała nikogo obrazić ani tym bardziej zawłaszczyć niczyjej pracy. Z odpowiedzi TVP wynika też, że Krzysztof Skiba bywał wcześniej gościem programu ''W tyle wizji'', za co otrzymywał honorarium. Wtedy też wykorzystywano piosenki zespołu Big Cyc, co nie wywoływało takiej reakcji, jaka nastąpiła po emisji odcinka programu z dnia 23 lipca.

Pełna treść oświadczenia:

Telewizja Polska oświadcza, iż wykorzystanie fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem” zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Zatem, wykorzystanie to nie miało charakteru bezprawnego.
Jednocześnie Telewizja Polska dopełniła obowiązków związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.
Poza tym, wykorzystanie to miało miejsce w audycji o charakterze satyrycznym, co tym samym wyklucza jego bezprawny charakter.
Zamiarem telewizji publicznej nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażenie kogokolwiek.
Pragniemy też przypomnieć, że w przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu.

Big Cyc pozywa TVP

W programie satyrycznym ''W tyle wizji'' na antenie TVP Info wykorzystano piosenkę ''Jak słodko zostać świrem'' zespołu Big Cyc jako ilustrację muzyczną materiału o protestujących pod Sejmem ludziach. Było to nawiązanie do słów marszałka Karczewskiego, który mówił o "świrach pod Sejmem". Emisja odcinka nastąpiła 23 lipca 2018 roku. 

Muzycy uznali, że im się to nie podoba i wystosowali oficjalne oświadczenie, w którym oznajmili, że ich utwór zostal wykorzystany bez zgody, w związku z czym żądają przeprosin na antenie oraz wpłaty ,miliona złotych na konto WOŚP.

''Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości ''- napisali na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zapowiedzieli też, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, wkroczą na ścieżkę sądową.

Na co do kina w lipcu? Doczekaliśmy się powrotu "Iniemamocnych" i "Mamma Mia"!

Więcej o: