Big Cyc złożył w TVP wezwanie do zapłaty 1 mln zł na rzecz WOŚP. Skiba zapowiada pozew

Zespół Big Cyc chce wyegzekwować pieniądze za, ich zdaniem, bezprawne użycie piosenki ''Jak słodko zostać świrem'' w programie ''W tyle wizji''. Krzysztof Skiba zapewnia, że jeśli nie będzie wpłaty, zespół złoży pozew.

Krzysztof Skiba poinformował na swoim koncie na Facebooku, że prawnicy zespołu Big Cyc złożyli w TVP wezwanie do zapłaty 1 mln złotych na rzecz WOŚP.

Big Cyc chce 1 mln zł na WOŚP od TVP

Zespół Big Cyc zapowiedział pod koniec lipca, że jeśli TVP nie zapłaci 1 mln zł na rzecz WOŚP oraz nie przeprosi zespołu za bezprawne użycie ich piosenki, które było zdaniem muzyków ''posługiwaniem się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości'', złoży w sądzie pozew.

Krzysztof Skiba w poniedziałek 6 sierpnia poinformował, że do sekretariatu TVP trafiło już oficjalne pismo w tej sprawie. Napisał:

Najlepiej wszystko obrócić w żart. Próbował to zrobić prorządowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Niestety, nasi prawnicy chyba nie mają poczucia humoru, bo właśnie złożyli w TVP wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP z tytułu dokonanej manipulacji, w której wykorzystano na antenie TVP naszą piosenkę na użytek materiału propagandowego PiS. Teraz czekamy na oficjalną odpowiedź władz telewizji. Gdy będzie negatywna składamy pozew sądowy. I wówczas dopiero będą jaja.


Krzysztof Skiba odwołał się przy okazji w ten sposób do wpisu Rafała Ziemkiewicza. Prawicowy publicysta skomentował sprawę użycia piosenki '' Jak słodko zostać świrem'' w programie ''W tyle wizji'', sugerując, że Krzysztof Skiba jako wielokrotny gość tegoż programu, nie powinien czuć się oburzony całą sytuacją, bo dostawał pieniądze i darmową reklamę:

Proponuję polubowne załatwienie sprawy: wystawimy Skibie rachunek za wielokrotne reklamowanie się w naszym propagandowym programie @wtylewizjiTVP na kwotę, której żąda, i po prostu wymienimy się fakturami. Będzie git?

Big Cyc pozywa TVP - od czego się zaczęło

Piosenka "Jak słodko zostać świrem" została wykorzystana na antenie TVP Info, by ośmieszyć uczestników protestu przed Sejmem. Posłużyła jako nawiązanie do słów Stanisława Karczewskiego, który mówił o "świrach pod Sejmem". 

Muzycy wydali oświadczenie w tej sprawie, zapowiadając, że jeśli nie dostaną przeprosin na antenie, a TVP nie wpłaci miliona złotych na rzecz WOŚP, złożą pozew. Jak widać, konsekwentnie dotrzymują słowa.

TVP skomentowało zarzuty zespołu Big Cyc

Poprosiliśmy rzecznika TVP jeszcze w lipcu o komentarz w sprawie oświadczenia zespołu Big Cyc.

Centrum Informacji TVP podkreśliło, że utwór zespołu Big Cyc został użyty w programie ''W tyle wizji'' na podstawie umowy licencyjnej z ZAIKSEM. Dodatkowym argumentem ma być też to, że program ''W tyle wizji'' jest produkcją satyryczną, więc trudno mówić o bezprawnym wykorzystaniu utworu. 

Na co do kina w sierpniu? Wraca Kubuś Puchatek, będą dwa filmy o Dywizjonie 303

Więcej o: