Serial "Wikingowie" powraca! Od 15 sierpnia w Stopklatce TV

Czy wikingowie nosili hełmy z rogami? Kim byli naprawdę: bezlitosnymi wojownikami czy ludem odważnych hodowców i rolników ze ściśle przestrzeganym kodeksem praw?

fot. 2013 TM TELEVISION PRODUCTIONS LIMITED/T5 VIKINGS PRODUCTIONS INC. ALL RIGHTS RESERVED.

Stopklatka TV zaprezentuje serial „Wikingowie”: opowieść o podbojach legendarnego wojownika Ragnara Lothbroka. Pierwszy odcinek już 15 sierpnia o 20:00, kolejne w każdą środę o 20:00 w Stopklatce TV.

Nie taki wiking rogaty, jak go malują

Czy wikingowie nosili hełmy z rogami? Kim byli naprawdę: bezlitosnymi wojownikami czy ludem odważnych hodowców i rolników ze ściśle przestrzeganym kodeksem praw? Serial przygodowy „Wikingowie” – choć nie jest produkcją dokumentalną – pokazuje ich zwyczaje, wierzenia i krwawe podboje zgodnie z wiedzą historyczną.

Słynny hełm z rogami niewiele ma akurat wspólnego z prawdą. Do dzisiejszej kultury przeniknął głównie z kostiumów z oper Ryszarda Wagnera. Wcześniej rogi wikingom „przyprawiały” w przekazach podbijane przez nich ludy – w ten sposób demonizowały okrutnych wojowników.

Rozmarzony wiking Ragnar

Serial „Wikingowie” koncentruje się na znanym z nordyckich legend wojowniku Ragnarze Lothbroku, który prawdopodobnie w 793 r. odkrył drogę do Anglii i zapoczątkował ekspansję wikingów na zachód.

Serialowego Ragnara poznajemy, kiedy marzy o pierwszej wyprawie do Anglii, gdzie spodziewa się znaleźć ogromne bogactwa i nieprzyzwyczajone do wojen ludy. Jego żona Lagertha – również wojowniczka – na co dzień opiekuje się dwójką dzieci, ale podziela ciekawość świata męża. Rollo, brat Ragnara, zachowuje większą rezerwę, ale jest wobec niego lojalny.

By wyruszyć na wyprawę i zrealizować swoje plany, bracia będą musieli jednak sprzeciwić się woli wodza – jarla Haraldsona. A ten nie pozwoli, by ktokolwiek podważał jego autorytet.

Losy tych postaci i intryg, które prowadzą, twórcy serialu przekuli w angażującą, pełną krwi, emocji i polityki historię, w której nie brakuje również wątków miłosnych.

Wiking z Australii

W rolę Ragnara wcielił się Australijczyk TravisFimmel, wcześniej m.in. model występujący w reklamach Calvina Kleina i odtwórca głównej roli w serialu wytwórni Warner Bros. „Tarzan na Manhattanie”. Lagertha ma twarz KatherynWinnick, aktorki znanej z serialu „Kości”. Co ciekawe, zagrała też IvanęTrump w filmie biograficznym „Donald Trump – historia nieautoryzowana”. Razem z resztą obsady Fimmel i Winnick stworzyli pełnokrwiste postacie ze zróżnicowanymi motywacjami, którym nieobce są rozterki moralne czy miłosne.

Twórca "Wikingów"

Nietypowe jak na współczesny serial jest to, że scenariusze wszystkich odcinków napisała jedna osoba: pomysłodawca „Wikingów” Michael Hirst, który odpowiadał wcześniej m.in. za scenariusz i produkcję „Dynastii Tudorów”, a także filmów „Elizabeth” i „Elizabeth: Złoty wiek”. Produkował też serial „Rodzina Borgiów” z główną rolą Jeremy’ego Ironsa.

To doświadczenie w realizacji produkcji historycznych zaowocowało w „Wikingach” doskonałym wyważeniem przedstawienia realiów epoki i – przede wszystkim – pasjonującej opowieści.

„Wikingowie” – premiera w Stopklatce TV 15 sierpnia

Serial zyskał ogromną popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych. Doczekał się wielu kontynuacji: obecnie w planach jest już szósty sezon. Doceniony przez krytyków, zdobył m.in. osiem nominacji do nagród Emmy i osiem przyznanych nagród Irlandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej.

Stopklatka TV zaprezentuje pierwszy sezon serialu „Wikingowie” w środy o godz. 20:00. Pierwszy odcinek już 15 sierpnia.

Więcej o: