8 stycznia odbyła się 26. gala wręczania Paszportów Polityki. To nagroda wręczana za szczególnie cenny wkład w kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i Kultura wizualna. Wśród nominowanych w tym roku osób znaleźli się m.in. Joanna Kulig, Olga Chajdas, Dawid Podsiadło czy Krzysztof Zalewski.
W kategorii Film nominowane były same kobiety. Oprócz Joanny Kulig nominowano także reżyserki: Olgę Chajdas i Agnieszkę Smoczyńską.
Joanna Kulig została nominowana za swoją przełomową rolę Zuli w filmie "Zimna wojna", Chajdas urzekła jury swoim reżyserskim debiutem, tj. filmem "Nina", który krytycy określają mianem odkrywczego, zaskakującego i najodważniejszym obrazem minionego sezonu, zaś Agnieszce Smoczyńskiej nominację przyniosła "Fuga".
Nagrodę w tym roku zdobyła Joanna Kulig za rolę w "Zimnej wojnie". Nagrodę w jej imieniu odebrała Agata Kulesza. Kulig przebywa obecnie w USA. Jest w zaawansowanej ciąży i już w grudniu nie zdecydowała się na podróż do Europy, by odebrać nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.
Muzyka Popularna
Musimy przyznać, że wybór zwycięzcy w tej kategorii nie był wcale łatwy. Muzycy, którzy szczególnie się popisali w nurcie muzyki popularnej to zdaniem jurorów: Jan Młynarski, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.
Dawid Podsiadło był po raz pierwszy nominowany do Paszportu już po debiucie w 2013 roku. Tym razem urzekł swoim albumem pt. "Małomiasteczkowy". Jury doceniło, jak z dystansem traktuje własną popularność i okazji płytę bardzo rozrywkową. Dawid oprócz nominacji do Paszportu dostał w ubiegłym roku diamentową płytę za swój drugi album i potrójną platynę za "Małomiasteczkowego" właśnie.
Krzysztof Zalewski w ubiegłym roku współtworzył nie tylko przebój "Początek", ale też zmierzył się z repertuarem Czesława Niemena. Nagrał cały album z jego kompozycjami. Jędrzej Słodowski z jury napisał:
Ten, kto bierze się za bary akurat z tak charakterystycznym repertuarem, musi być albo głupcem, albo brawurowym straceńcem, albo nosić w sobie Bożą iskrę. Kapitalna płyta 'Zalewski śpiewa Niemena' udowadnia, że Zalef to ewidentnie ten trzeci przypadek.
Trzeci nominowany, Jan Emil Młynarski, jest prawdziwym wirtuozem gry na perkusji. Jest także współtwórcą wyjątkowych projektów muzycznych, które oferują muzyczną wycieczkę w przeszłość - Młynarski Plays Młynarski i Jazz Band Młynarski-Masecki.
Zwycięzcą w tej kategorii został Dawid Podsiadło. Za "odnalezienie punktu, gdzie przecina się gust szerokiej publiczności i krytyków".
Literatura
W tym roku o nagrodę w kategorii Literatura walczyli Olga Drenda, Małgorzata Rejmer i Łukasz Zawada. Nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". Ten "Paszport polityki" wręczono m.in. za "umiejętność wysłuchania ludzi niewysłuchanych, umiejętność znalezienia języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji".
Książka dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>
Teatr
W tej kategorii nominowane zostały Marta Górnicka, Anna Karasińska i Weronika Szczawińska. Ostatecznie wygrała reżyserka teatralna Marta Górnicka. - To znak, że teatr chórowy, który jest politycznie zaangażowany, powinien być obecny - powiedziała odbierając nagrodę.
Artyści, którzy zwrócili na siebie uwagę w dziedzinie sztuk wizualnych to: Martyna Czech, fotografka Diana Lelonek i Rafał Milach. Ostatecznie nagrodę zdobyła twórczyni bioartu Diana Lelonek. Za "oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia". Leonek na scenę zaprosiła koleżankę, która w stroju dzika namawiała do sprzeciwienia się odstrzałowi dzików przez ASF i podpisanie petycji w tej sprawie. Artystka zaprosiła też na Strajk dla klimatu 15 stycznia przed Sejmem.
Najlepsi z zajmujących się muzyką poważną zdaniem jury to Aleksander Nowak, Jakub Józef Orliński i Tomasz Ritter. "Paszport polityki" otrzymał kompozytor Aleksander Nowak "za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat".
W kategorii kultury cyfrowej wyróżnili się najbardziej twórcy 11 bit studios, czyli Grzegorz Miechowski, Michał Drozdowski i Przemysław Marszał, skład Juggler Games czyli Jakub Jabłoński, Łukasz Janczuk i Mikołaj Pawłowski oraz kolektyw panGenerator, który tworzą Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski.
W tym roku zwyciężył kolektyw panGenerator.
Nagrodę specjalną Kreator Kultury, przyznawaną przez "Politykę" i ZAIKS, otrzymała Krystyna Janda. - Bardzo dziękuję, to wielki honor dla mnie. Dostaję je w momencie, gdy krajobraz polskiej kultury jest wspaniały. Jednocześnie w smutnym krajobrazie naszej codzienności, który na pewno wypięknieje w niedzielę, gdy będzie grała orkiestra Owsiaka. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy ze mną współpracują. Jesteście mi najbliżsi - powiedziała aktorka.