Eurowizja 2019. Tulia jedzie z autorską piosenką. Znamy jej rywali w półfinale

Tulia będzie reprezentantem Polski na 64. Konkursie Eurowizji 2019 w Izraelu. Zespół zaśpiewa oryginalny utwór "Pali się (Fire of Love)", który wykona po polsku i angielsku. Ale w pierwszym półfinale przyjdzie mu się zmierzyć z przedstawicielami kilkunastu innych państw. Prezentujemy teledyski najgroźniejszych rywali - przynajmniej na postawie wyświetleń w sieci.
Zobacz wideo

Eurowizja 2019 odbędzie się w dniach 14-19 maja w Izraelu. To dla Polski o tyle szczególny konkurs, że TVP będzie organizować w Katowicach dziecięcą edycję festiwalu - Eurowizję Junior 2019. 

Eurowizja 2019: Tulia rezygnuje z coveru

Zespół Tulia to grupa muzyczna ze Szczecina, która zasłynęła dzięki swojej folkowej wersji kultowego "Enjoy the silence" grupy Depeche Mode. Przeróbka spodobała się popularnym muzykom tak bardzo, że umieścili klip Tulii na swoim profilu w sieci społecznościowej. Ta wersja szybko zdobyła blisko 3 mln wyświetleń na youtubie. Następny cover Tulii zdobył tych wyświetleń trzy razy więcej - dziewczyny przerobiły "Nieznajomego" Dawida Podsiadły i szybciutko licznik pokazał 9 mln. I choć Tulia odniosła sukces i zyskała popularność dzięki folkowym wersjom znanych przebojów, na Eurowizji zespół zagra piosenkę napisaną specjalnie dla nich.

 

Utwór "Pali się (Fire of Love)" zaśpiewają po polsku i po angielsku (podobnie zrobili swego czasu Donatan i Cleo z przebojem "My Słowianie"). Muzykę do piosenki Tulii napisała Nadia Dalin, polskie słowa stworzyła Sonia Krasny, zaś tekst po angielsku Allan Roch i Juda Friedman. Eurowizyjny teledysk Tuli ma już ponad 300 tys. wyświetleń. 

W skład zespołu Tulia wchodzą Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak. Dziewczyny zostały wybrane do udziału w Eurowizji przez komisję TVP, bez ogólnokrajowych eliminacji. Z kim przyjdzie im się w tym roku zmierzyć?

Eurowizja 2019 - Rywale Tulii w pierwszym półfinale 

Tulia wystąpi w pierwszym koncercie półfinałowym, który odbędzie się już 14 maja. Wtedy dowiemy się, czy przeszliśmy dalej. Nasz zespół będzie musiał zmierzyć się z wysłannikami Słowenii, Białorusi, Czech, Czarnogóry, Cypru, Serbii, Finlandii, Węgier, Estonii, Portugalii, San Marino, Islandii, Gruzji, Australii, Belgii i Grecji. Drugi półfinał odbędzie 16 maja, zaś finał 18 maja w Tel Awiwie.

Najwięcej wyświetleń w sieci mają przedstawiciele Belgii, Estonii i Cypru. Dla Belgii zaśpiewa 18-letni Eliot i postara się zachwycić publiczność utworem "Wake me up". W swoim rodzinnym kraju zdobył popularność dzięki tamtejszej edycji programu "The Voice". Jego teledysk na oficjalnym profilu Eurowizji ma już ponad 700 tys. wyświetleń:

 

Cypr reprezentuje w 2019 roku Tamta, która pochodzi z Gruzji. Jako nastolatka przeprowadziła się do Grecji - tam już zdobyła popularność dzięki udziałowi w programie "Idol". Obecnie to jedna z największych lokalnych gwiazd. Na Eurowizji zaśpiewa utwór "Replay", który ma w tym momencie 1 643 680 wyświetleń:

 

Victor Crone jest wysłannikiem Estonii - "Storm" ma 493 386 wyświetleń na jego youtubowym profilu.

 

Kim są pozostali półfinaliści? Białoruś w tym roku reprezentować będzie ZENA, która brała udział w Eurowizji Junior 2018. Zaśpiewa utwór "Like it", który do tej pory obejrzało ponad 130 tys. osób. Czarnogórę reprezentuje grupa D-Moll, którą tworzy sześciu wokalistów. Ich utwór "Heaven" miał 127 444 wyświetleń, kiedy sprawdzaliśmy statystyki. 

Z Czech do Tel Awiwu pojedzie Lake Malawi z piosenką "Friend of a friend". Ten czeski zespół wszystkie swoje piosenki śpiewa po angielsku i chce osiągnąć międzynarodowy sukces, a udział w Eurowizji ma to zagwarantować. Ich teledysk uzbierał do tej pory 316 743 wyświetlenia.

Finlandia w tym roku wybrała Darude i Sebastiana Rejmana. Zaśpiewają "Look Away" - do tej pory klip z utworem obejrzano 276 952 razy. Przypominamy, Darude to jeden z najpopularniejszych muzyków elektronicznych ostatnich lat - to zatem kiepski wynik. 

Portugalia z kolei w tym roku postawiła na Conana Osirisa, który zaśpiewa "Telemoveis" - uzbierał do tej pory 227 598 wyświetlenia. Gruzja wybrała Oto Nemsadze, który wykona "Sul tsin iare", które zainteresowało 126 094 osób - tyle pokazuje licznik na stronie.

Islandia postawiła na zespół reprezentujący lokalny nurt BDSM. Utwór "Hatrið mun sigra" grupy Hatari co prawda do tej pory wysłuchano około 278 368 razy na ich koncie na youtubie, ale niewątpliwie ich udział gwarantuje, że półfinał będzie ciekawy.

San Marino wysłało po raz drugi Serhata, który tym razem zaśpiewa "Say Na Na Na" (250 027 wyświetleń na profilu Eurowizji), a Serbia stawia na duet Zala Kralj i Gašper Šantl. Wykonają utwór "SEBI" a ten na porfilu EMA Eurovision Slovenia ma 907 019 wyświetleń.

 

Australia przysyła nam do Tel Awiau Kate Miller-Heidke z piosnką "Zero Gravity", która na profilu artystki ma 263 916 wyświetlenia. Joci Pápai będzie walczył dla Węgier z utworem "Az én apám" - napisał go sam, kiedy miał 4 lata. Niestety licznik pokazuje zaledwie 74 822 wyświetlenia.

O tym, kto przejdzie do finału, zdecydują telewidzowie, ale ci głosujący z terenu Polski nie będą mogli wesprzeć Tulii. Pozostaje im trzymać kciuki za nasze reprezentantki.

Więcej o: