Piotr Adamczyk znowu prezydentem w amerykańskiej TV. W Polsce krytyka

Piotr Adamczyk powrócił na ekrany amerykańskiej telewizji w serialu "Madam Secretary". Grany przez niego prezydent Demko jest krytykowany w sieci m.in. za utrwalanie stereotypów dotyczących Polaków.
Zobacz wideo

Adamczyk gra prezydenta Polski, Józefa Demko. Gdy poznajemy tę postać, amerykański rząd zgłasza się do niego w sprawie zamieszanego w zamach na Biały Dom przedstawiciela polskiej prawicowej partii. W toku śledztwa CIA odkrywa niepokojące powiązania Aleka Starowolskiego ze spiskiem. To polski polityk o skrajnie prawicowych poglądach, który cechuje się silną niechęcią do imigrantów, muzułmanów czy Żydów. Smaczku dodaje fakt, że w młodości był też muzykiem blackmetalowym.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat występu Adamczyka w serialu CBS, aktor skomentował na Instagramie: "Mimo że rola była mała, to przyjemność grania u boku czarującej Tei Leoni była ogromna".

Piotr Adamczyk prezydentem w amerykańskiej TV, w Polsce krytyka

Wczoraj można było go zobaczyć w piątej serii "Madam Secretary" i pojawiły się nieprzychylne komentarze. Niektórzy zwracają uwagę na to, że pokazujemy Polskę i Polaków jako kraj źle nastawiony w stosunku do uchodźców, inni krytykują pokazanie stereotypów związanych z antysemityzmem Polaków. "O, zakorzeniamy w amerykańskiej popkulturze wizerunek kraju oportunistycznie niechętnego uchodźcom #MadamSecretary" - komentuje na Twitterze politolog Błażej Choros.

"Tym razem Polska jest nie tylko przedstawiona jako tygiel skrajnego nacjonalizmu i populizmu, ale też jako półtotalitarny kraj, w którym przywódca państwa jest powiązany z zamachem na życie politycznej oponentki i wprowadza 'stan wyjątkowy'. Zapracowaliśmy na to" - można przeczytać w innym komentarzu, tym razem na Facebooku.

print screen z Facebookaprint screen z Facebooka Uwaga: Polska w dużych dawkach, https://www.facebook.com/groups/PLwDD/

Tea Leoni: Dobrze, że cię nie zabiliśmy

Główną bohaterką "Madam Secretary" jest fikcyjna postać, Elizabeth McCord - była analityk CIA i profesor politologii, a teraz amerykańska sekretarz stanu. W tej roli występuje właśnie Tea Leoni. "Dobrze, że cię nie zabiliśmy" - powiedziała do Piotra Adamczyka aktorka, gdy po raz kolejny spotkali się na planie serialu. Adamczyk pochwalił się w mediach społecznościowych ich wspólnym zdjęciem.

 

Piotr Adamczyk już niedługo pojawi się w kolejnej zagranicznej produkcji. Zagra Severinusa w serialu "Imię róży" u boku  Ruperta Everetta. W Polsce trwa realizacja filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, w którym aktor wcieli się w Bogdana Danowicza.

Więcej o:
Komentarze (117)
Piotr Adamczyk znowu prezydentem w amerykańskiej TV. W Polsce krytyka
Zaloguj się
 • kapitan-rzbik

  Oceniono 131 razy 117

  "Niektórzy zwracają uwagę na to, że pokazujemy Polskę i Polaków jako kraj źle nastawiony w stosunku do uchodźców, inni krytykują pokazanie stereotypów związanych z antysemityzmem Polaków. O, zakorzeniamy w amerykańskiej popkulturze wizerunek kraju oportunistycznie niechętnego uchodźcom "
  ale to wszystko prawda

 • ks-t

  Oceniono 101 razy 91

  A jacy jesteśmy? Tolerancyjni, kochamy imigrantów, a na faszystów rząd pluje z daleka, a z rguły wsadza ich do więzienia. A tak nawiasem mówiąc ten Alek Starowolski to Kukiz?

 • baby1

  Oceniono 74 razy 64

  Jakoś mnie ta charakterystyka Polski nie zaskakuje. Kraj (na razie) półtotalitarny. Z ust mi to wyjęli.

 • outsider44

  Oceniono 57 razy 51

  "Stereotyp jest to nadmierne uogólnienie, generalizacja, schemat poznawczy, który przyjęty może być przez jednostkę w wyniku własnych obserwacji, ..."
  Czy w tym wypadku naprawdę jest to NADMIERNE uogólnienie? Raczej tak. Niech będzie ksenofobów i rasistów ze 20% naszego wspaniałego społeczeństwa. Może i w innych krajach jest to podobna ilość. Ale niemal nigdzie na świecie nie czują się tak dobrze w swojej skórze i ze swymi przekonaniami. Nasz rząd ukochany wspiera te nasze cechy ze wszystkich sił, czując, że jest to jeden z elementów, które pomogą mu wygrywać kolejne wybory. Nie wiem - śmiać się, czy płakać - czytając oficjalne wypowiedzi, jacy to my - Polacy - jesteśmy tolerancyjni. Niech któryś z krytykujących wspomniany serial, założy turban na swój łeb staropolski i pochodzi sobie po jakimkolwiek miasteczku. Dowie się więcej o tolerancji rodaków niż by się dowiedział z dziesięciu seriali.

 • chlopzlasu

  Oceniono 49 razy 45

  Tak jak w komentarzach poniżej. Taka jest właśnie prawda o nas. Nie chcemy uchodźców, nienawidzimy Żydów, homoseksualistów i feministek. A jednocześnie się oburzamy, gdy ktoś nam to wytknie. W sumie to taki fabularyzowany dokument.

 • aequos

  Oceniono 41 razy 39

  wstydu Polsce nie przynosi on tylko politycy, których on odgrywa...

 • zapomorski12

  Oceniono 35 razy 29

  "Niektórzy zwracają uwagę na to, że pokazujemy Polskę i Polaków jako kraj źle nastawiony w stosunku do uchodźców, inni krytykują pokazanie stereotypów związanych z antysemityzmem Polaków. "
  Przepraszam, ale przecież to prawda. Każdy, kto żyje w Polsce widzi i słyszy na co dzień opinie skrajnie prawicowych polityków i powtarzane przez sympatyków PiS. Dokładnie takie. Prezes PiS publicznie wygłosił, że imigranci są niebezpieczeństwem dla Kraju, że przyniosą różnego rodzaju choroby, a Kościół wrzeszczy, że przyjęcie choćby paru tysięcy muzułmanów, w 40 mln państwie, to jest wprowadzenie islamu do Polski. Co wy krytykujecie? To się dzieje na co dzień w Polsce. Prawda w oczy kole?

 • antenkapl

  Oceniono 30 razy 28

  Myślę, że to nie my tacy jesteśmy, ale nasz rząd pracuje nad takim wizerunkiem kraju i to w stałej konsultacji z kościołem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX