TVP kręci serial o oddziale AK - egzekutorach Niemców, ale emisja serialu "Ludzie i bogowie" się opóźni

"Ludzie i bogowie" to nowy serial TVP, którego bohaterami mają być członkowie oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu Armii Krajowej. Zdjęcia już trwają, ale premiery możemy spodziewać się dopiero w 2020 roku.

Serial historyczny reżyserowany przez Bodo Koxa to opowieść o oddziale likwidacyjnym kontrwywiadu AK "Pazur", którego zadaniem podczas II wojny światowej było przeprowadzanie egzekucji na Niemcach i zdrajcach. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, produkcji nie zobaczymy na antenie TVP1 jesienią, jak pierwotnie planowano. Emisja została przesunięta prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku.

TVP kręci serial o egzekutorach Niemców i zdrajców. "Ludzie i bogowie" powstają m.in. w Łodzi

Zdjęcia do serialu "Ludzie i Bogowie" powstają m.in. w Warszawie i Łodzi. Bodo Kox ("Człowiek z magicznym pudełkiem") pracuje razem z resztą ekipy filmowej nad historią inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Jednym z takich faktów jest wyrok, który wykonali likwidatorzy na znanym aktorze i dyrektorze Theater der Stadt Warschau volksdeutschu Igo Symie. Był on jednym z najbardziej znanych kolaborantów III Rzeszy, który pomógł m.in. w aresztowaniu Hanki Ordonówny. 

Bodo Kox na planie serialu 'Ludzie i bogowie'Bodo Kox na planie serialu 'Ludzie i bogowie' Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Scenariusz "Ludzi i bogów" ma skupić się na dwójce przyjaciół: dowódcy oddziału "Pazur" poruczniku Leszku Zarembie ps. "Onyks" (gra go Jacek Knap) i kapralu Tadeuszu Korzeniewskim ps. "Dager" (Dawid Dziarkowski). Jak można przeczytać na stronie TVP, "Pierwszy – sumienny i opanowany, wykonuje swoje zadania ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć. Drugi, wręcz przeciwnie, okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje w jego przekonaniu posługiwanie się złem w imię wyższych celów".  

W serialu pojawią się również m.in. Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski, Aleksandra Justa, Patryk Szwichtenberg, Katarzyna Dorosińska oraz Bartłomiej Kotschedoff.

Więcej o: