Twórcy "Stranger Things" nie unikną procesu o plagiat. Rozprawa w maju

Sąd w Los Angeles nie zgodził się na oddalenie pozwu, w którym twórcy "Stranger Things" są oskarżeni o plagiat. Wyznaczył także termin pierwszej rozprawy.
Zobacz wideo

Bracia Duffer są oskarżani o plagiat przez reżysera Charliego Kesslera. W pozwie mężczyzna wyjaśnił, że spotkał się z braćmi Mattem i Rossem Dufferami na festiwalu filmowym w Tribeca w kwietniu 2014 roku. Tam miał podzielić się z nimi pomysłem na film fabularny "The Montauk Project", oparty na jego filmie krótkometrażowym "Montauk".

Twórcy "Stranger Things" nie procesu o plagiat. Rozprawa w maju

Krótki metraż "Montauk" zdobył nagrodę na festiwalu filmowym Hamptons w 2012 roku. To film science-fiction, którego jednym z głównych bohaterów - podobnie jak w serialu "Stranger Things" - jest policjant mierzący się z własną przeszłością. W fabule znalazły się takie wątki jak teorie spiskowe, tajne projekty rządowe i zjawiska paranormalne.

Kessler twierdzi, że bracia Duffer wykorzystali jego pomysł na historię osadzoną w Long Island na wczesnym etapie prac przy produkcji, którą widzowie znają jako "Stranger Things". Warto zauważyć, że pierwsze doniesienia o projekcie Dufferów, które podawał Netflix, rzeczywiście mówiły o Long Island, a serial na tym etapie funkcjonował pod tytułem "Montauk".

Kessler przy pracy nad scenariuszem inspirował się znaną amerykańską teorią spiskową Montauk Project, według której rząd USA na początku lat 80. prowadził tajne badania dotyczące UFO i podróży w czasie. Nie jest to więc całkiem oryginalny pomysł. Mimo tego sąd w Los Angeles uznał, że nie można odrzucić pozwu wobec twórców "Stranger Things" i chce bliżej przyjrzeć się podobieństwom między produkcjami. Termin pierwszej rozprawy został ustalony na 6 maja.

- Bracia Duffer mają nasze pełne wsparcie - mówi rzecznik prasowy platformy streamingowej Netflix, dla której powstają kolejne odcinki "Stranger Things". Podkreślił, że twórcy serialowego hitu udowodnią swoje racje, przedstawiając fakty w trakcie batalii sądowej. 

Kiedy premiera trzeciego sezonu "Stranger Things"? 

"Stranger Things" to serial, który można oglądać na Netfliksie od 15 lipca 2016 roku. Decyzję o powstaniu drugiej serii ogłoszono już w pierwszym dniu emisji na platformie. 

Trzeci sezon "Stranger Things" będzie można oglądać od 4 lipca 2019 roku. Będzie liczył osiem odcinków. W obsadzie pojawią się znani z poprzednich odcinków: Winona Ryder jako Joyce Byers, David Harbour jako komendant Jim Hopper, Finn Wolfhard jako Mike Wheeler, Millie Bobby Brown jako Jedenastka, Gaten Matarazzo jako Dustin Henderson i inni.

Więcej o: