"Gra o tron". Czeka nas wielka bitwa. Kto ma miecz z valyriańskiej stali?

Tytułowa "Gra o tron" w trzecim odcinku ósmego sezonu będzie miała mniejsze znaczenie. Tym razem walka nie toczy się o władzę, ale o przetrwanie. W starciu z Innymi bardzo cenne są ostrza wykonane z valyriańskiej stali. Którzy bohaterowie mają takie w posiadaniu?
Zobacz wideo

Odcinek na razie funkcjonujący jako s08e03, bo nie znamy jeszcze oficjalnego tytułu, ma trwać ponad 80 minut i pokazać największą bitwę w historii telewizji. W walce zmierzą się wojska zebrane w Winterfell pod wodzą Daenerys, a także armia Białych Wędrowców (Innych) prowadzona przez Nocnego króla. Umarłych żołnierzy może pokonać tylko smocze szkło, ogień albo właśnie ostrze wykonane z valyriańskiej stali.

"Gra o tron". Czeka nas wielka bitwa. Kto ma miecz z valyriańskiej stali?

Magiczny stop metali, jakim jest valyriańska stal, powoduje, że wytopione z niego ostrza są lżejsze, mocniejsze i ostrzejsze od tradycyjnych. Nigdy nie wymagają także ostrzenia. Każdy wojownik Siedmiu Królestw marzy, by walczyć taką bronią, tym bardziej teraz, gdy nadchodzą Biali Wędrowcy. Niestety, nikt już nie potrafi odtworzyć receptury, a ostrzy zostało naprawdę niewiele.

W ostatnim odcinku jeden z mieczy z valyriańskiej stali trafił w ręce Ser Joraha Mormonta. Jad Serca wcześniej należał do ojca Sama Tarly'ego, ale Sam nie jest dobrym wojownikiem. Sam przyznał, że nie potrafi władać takim orężem i byłby dumny, gdyby jego rodzinny miecz trafił przed bitwą z Nocnym królem w ręce syna jego mentora Jeora Mormonta, czyli Ser Joraha Mormonta. 

Arya Stark ma sztylet, który wcześniej należał do Littlefingera. Jaime Lannister walczy Wdowim Płaczem, który powstał po przetopieniu Lodu - oręża Eddara Starka. Drugim mieczem, w którym wykorzystano stop z Lodu, jest Wierny Przysiędze - używa go Brienne z Thartu. A Jon Snow posługuje się w bitwach Długim Pazurem, który wcześniej należał do Jeora Mormonta.

Wszystkie ostrza z valyriańskiej stali, które znajdują się w Winterfell przed bitwą z odcinka s08e03, są pokazane na tej grafice:

"Gra o tron". Przed nami największa bitwa w historii telewizji

Reżyserem następnego odcinka serialu "Gra o tron" jest zdobywca Emmy Miguel Sapochnik, który już wcześniej pracował przy spektakularnej Bitwie Bękartów. Wystąpił w nim Polak - Paweł Sakowski - tym bardziej warto go zobaczyć.

82-minutowa bitwa pod murami Winterfell będzie najdłuższą ekranizacją sceny batalistycznej w historii. Do tej pory rekordem mogła pochwalić się produkcja "Władcy Pierścieni" - bitwa o Helmowy Jar trwała 40 minut.

"Gra o tron". Przed nami największa bitwa w historii telewizji. Są już pierwsze zdjęcia >>

Trzeci odcinek ósmego sezonu "Gry o tron" będzie można zobaczyć w HBO w nocy z niedzieli na poniedziałek o 3 w nocy. Wtedy będzie też udostępniony w HBO GO. Oficjalna telewizyjna premiera z polskimi napisami i lektorem do wyboru odbędzie się w poniedziałek o 20:10.

Więcej o: