"Czarnobyl". Zobacz zwiastun produkcji HBO - w rolach głównych Jared Harris, Stellan Skarsgard i Emily Watson

Miniserial "Czarnobyl" to fabularyzowana historia awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W rolach głównych występują Jared Harris, Stellan Skarsgard oraz Emily Watson. Jest już zwiastun, a premiera już w maju.

Dzisiaj mija kolejna rocznica jednej z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka. 26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, na terenie ówczesnego ZSRR (dziś Ukraina), doszło do eksplozji. Radioaktywna chmura uwolniona podczas wybuchu spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie, który dzisiaj leży w granicach Ukrainy, Białorusi i Rosji. Rozprzestrzeniła się też po całej Europie, m.in. w Polsce. 

"Czarnobyl". Zobacz zwiastun produkcji HBO

W miniserialu HBO i SKY Jared Harris ("The Crown", "Mad Men") gra Walerija Legasowa. To wiodący radziecki fizyk jądrowy, członek komisji badającej przyczyny awarii, który jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgard ("Melancholia", "Buntownik z wyboru") wciela się w zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson ("Hilary i Jackie" i "Przełamując fale") to serialowa Ulana Khomyuk, radziecka fizyczka jądrowa, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

 

Zdjęcia do produkcji  powstały na Litwie. W obsadzie pięcioodcinkowego serialu "Czarnobyl" znaleźli się również m.in. Paul Ritter ("Lovesick") jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Adrian Rawlins ("Harry Potter i Insygnia Śmierci") jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin, Jessie Buckley ("Pod ciemnymi gwiazdami") jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej oraz Con O’Neill ("Rozpustnice") jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.

Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu "Czarnobyl" jest Craig Mazin ("Łowca i Królowa Lodu"), reżyseruje Johan Renck ("Breaking Bad").

"Czarnobyl" będzie można oglądać 7 maja, dzień po amerykańskiej premierze - w HBO GO od rana, a w HBO o 21:10. 

Co jeszcze pokaże w maju HBO? Sprawdź w naszym tekście >>

Więcej o: