"Gra o tron". Kubek kawy podczas uczty to nie jedyna wpadka w serialu

Do końca "Gry o tron " zostały tylko dwa odcinki. Jesteśmy coraz bliżej poznanie finału historii elektryzującej miliony na świecie, a najczęściej komentowaną sprawą dotyczącą ostatniego epizodu jest... wpadka związana z kubkiem kawy. A przecież to nie pierwszy raz, gdy twórcom zdarzyło się niedopatrzenie.
Zobacz wideo

W czwartym odcinku ósmego sezonu w trakcie uczty po zwycięstwie nad Białymi Wędrowcami, Daenerys siedzi przy stole, a przed nią stoi kubek kawy. Okazało się, że to nieuwaga jednego z pracowników, a HBO już usunęło feralne naczynie z odcinka. Niemniej sprawa obiła się szerokim echem i jest komentowana zarówno przez fanów serialu, dziennikarzy, jak i samych aktorów "Gry o tron"

'Gra o tron' / kadr'Gra o tron' / kadr fot. HBO

"Gra o tron". Kubek kawy to nie jedyna wpadka w serialu

Historia wpadek podobnego typu w filmach i serialach telewizyjnych jest długa. Status kultowej mają choćby: widoczny słup wysokiego napięcia w "Krzyżakach" Aleksandra Forda czy butla z gazem przyczepiona do rydwanu w "Gladiatorze" Ridleya Scotta. Także twórcy "Gra o tron", chociaż są chwaleni za dbałość o szczegóły, w trakcie realizacji ośmiu serii zaliczyli kilka bolesnych wpadek.

1. Gumowy miecz Jona Snowa

Jedną z częściej komentowanych jest ta z jednego z najlepiej ocenianych odcinków. W szóstej serii Jon Snow walczył z Ramseyem Boltonem w Bitwie Bękartów. W pewnym momencie ten pierwszy wskakuje na konia i doskonale widać, że specjaliści odpowiedzialni za kostiumy postanowili ułatwić mu zadanie i zamiast ciężkiego miecza ze stali dali Kitowi Haringtonowi gumowy zamiennik.

 

2. Magiczny sztylet

W 'Grze o tron" można znaleźć także przykład dość częstego filmowo-serialowego błędu, gdy w kolejnych ujęciach aktor lub aktorka występują z innym rekwizytem niż wcześniej, a w trakcie montażu pomyłka nie zostaje wychwycona. W piątej serii Nymeria Sand podbiega do Myrcelli z biczem w prawej dłoni, a po zmianie kadru w tym samym ręku trzyma sztylet - sekundę wcześniej miała go w lewej ręce. Ten fragment można zobaczyć tutaj.

3. Głowa byłego prezydenta wbita na pal

Już w pierwszej serii uważni fani dostrzegli błąd, który szeroko komentowano, a który doprowadził nawet do wstrzymania na pewien czas wysyłki płyt DVD z pierwszą serią "Gry o tron" w Stanach Zjednoczonych. Wszystko przez to, że jedna z głów nabitych na pal na rozkaz Joffreya przypominała George'a W. Busha. 

Gra o tronGra o tron Głowa George'a W. Busha w serialu Gra o tron /io9.com

- Używaliśmy wielu sztucznych części ciała w serialu: głów, rąk itp. Nie stać nas było na tworzenie wszystkich od początku, szczególnie w przypadku scen, w których pojawiało się ich wiele, dlatego wypożyczaliśmy je hurtowo. Gdy ta scena została już nakręcona, ktoś zwrócił uwagę, że jedna z głów przypomina George'a W. Busha - tłumaczyli twórcy hitu HBO, David Benioff i D.B. Weiss. Odcinek został przemontowany.

4. Gdzie jest naszyjnik?

W jednej ze scen czwartego sezonu Melisandre leży w kąpieli zupełnie naga, nie ma na sobie charakterystycznej dla niej biżuterii. Ktoś mógłby zapytać: i co z tego, przecież ludzie rzadko wchodzą do wanny z naszyjnikami. No tak, ale widzowie "Gry o tron" doskonale wiedzą, że to właśnie dzięki mocy naszyjnika kapłanka przez wieki zachowywała młody wygląd i życie. Wystarczyła chwila bez niego, by o razu się postarzała. Więc jak mogła spokojnie odpoczywać w wodzie?

Melisandre - Gra o tronMelisandre - Gra o tron reż. David Benioff i D.B. Weiss, prod. HBO

5. Nowe technologie w służbie u Stannisa

W dość ponurej i tragicznej scenie śmierci jednego z ważnych pretendentów do Żelaznego Tronu też nie udało się uniknąć wpadki. Gdy Stannis Baratheon leży pod drzewem, obok niego widać inne ofiary i strzały, a także... coś, co przypomina ładowarkę do telefonu, tuż obok kolana umierającego króla. Niektórzy twierdzili, że to może być urządzenie ze sztuczną krwią. Tak czy inaczej, nie powinno się znaleźć w kadrze.

Gra o tronGra o tron reż. David Benioff i D.B. Weiss, prod. HBO

6. Sansa... jak nazwisko?

Uważni wielbiciele hitu HBO oglądają go dokładnie od pierwszej do ostatniej minuty. Dlatego zauważyli, że nawet w czołówce może zdarzyć się niedopatrzenie. W pewnym momencie, gdy na ekranie pojawiało się nazwisko Sophie Turner, wcielającej się w Sansę Stark, widać przy nim herb smoka - symbol rodu Targaryenów. Jej filmowi siostra i brat (Arya, grana przez Maisie Williams i Rob - Richard Madden) mają przy nazwiskach starkowego wilkora.

Gra o tronGra o tron reż. David Benioff i D.B. Weiss, prod. HBO

7. Fryzura Daenerys

W pierwszym odcinku ósmej serii "Gry o tron", gdy Daenerys przybywa do Winterfell, w kolejnych minutach ma dwie różne fryzury. Najwyraźniej ujęcia były kręcone przynajmniej przez dwa dni i Emilia Clarke dostała od charakteryzatorów dwie różne peruki. 

O tym, jak skończy się historia Starków, Targaryenów, Lannisterów i reszty przekonamy się 19 maja - wtedy zaplanowana jest emisja finału "Gry o tron". 

Posłuchaj podcastu "Gra o tron" - dla prawdziwych fanów serialu HBO

Więcej o: