"Gra o tron". Co się wydarzyło w Królewskiej Przystani? Najważniejsze wydarzenia z przedostatniego odcinka [SPOILERY]

"Gra o tron" jest już coraz bliżej wielkiego finału. Za nami już piąty i jakże spektakularny odcinek, w którym zgodnie z zapowiedziami różnych aktorów zobaczyliśmy dużo ognia i dużo śmierci. Co się stało w Królewskiej Przystani? Oto najważniejsze fakty.
Zobacz wideo

"Gra o tron" skończy się już za tydzień. Nim jednak dowiemy się, kto ostatecznie zasiądzie na Żelaznym Tronie, musimy jeszcze chwilę poczekać. Tak jak obiecywała swego czasu Emilia Clarke, piąty odcinek był w istocie spektakularny. Doszło w końcu do wielkiego starcia wojsk Cersei Lannister i Matki Smoków, Daenerys.

"Gra o tron". Streszczenie piątego odcinka

Ziściły się nasze wszystkie najgorsze oczekiwania i w zasadzie wszystko, co mogło pójść jak najgorzej, poszło. Daenerys postanowiła zmierzyć się z Cersei, ale nim doszło do głównego starcia, odkryła, że zdradził ją jej zaufany doradca Varys. Ten już od jakiegoś czasu był przekonany, że Matka Smoków nie powinna zasiadać na tronie, i że lepiej nadaje się do tego Jon Snow. Varys postanowił, że zawrze układ z Cersei. Daenerys to odkryła, a eunuch poniósł śmierć.

>>>"Gra o tron". Serialowy Euron Greyjoy drażni: Będzie światło! I śmierć... Może zobaczycie smoka, a może nie<<<

Kiedy Jon Snow dotarł na Smoczą Skałę, zastał swoją ukochaną w stanie skrajnego załamania nerwowego. W trakcie ich poważnej rozmowy, zrozpaczona Matka Smoków wypowiedziała znamienne słowa, które przypieczętowały jej los. Oznajmiła, że skoro ludzie jej nie kochają, będzie zamiast tego wzbudzać ich strach. W ten sposób przeistoczyła się w Szaloną Królową. Do ostatniej chwili Tyrion i Snow próbowali ją powstrzymać.

Daenerys ze swoim smokiem Drogonem spaliła żelazną flotę, oraz - pomimo tego, że Cersei nakazała się schować ludziom w Królewskiej Przystani - gród także zniszczyła do cna. Najemnicy ze Złotej Kompani okazali się bezsilni wobec jej furii i ponieśli sromotną porażkę.

W międzyczasie Arya Stark za namową Ogara odstąpiła od swojego planu zemsty i odpuściła sobie zamordowanie Cersei. Próbowała się następnie wydostać z płonącego miasta - dzięki temu zobaczyliśmy całą trwogę tego wydarzenia.

Z przeznaczeniem spotkał się także sam Ogar, który w końcu zmierzył się ze swoim bratem Górą. Obaj zginęli w czasie pojedynku, spadając z walącej się wieży prosto w płomienie.

Kto jeszcze zginął? Namiestnik Cersei Qyburn zginął z ręki ser Gregora Clegane'a. Jamie Lannister z kolei stoczył pojedynek z Euronem Greyjoyem, który żywy z niego nie wyszedł. Następnie Cersei i jej brat bliźniak, który zostawił dla niej zakochaną Brienne z Tarthu, zginęli we własnych objęciach przygnieceni przez sypiące się mury Czerwonej Twierdzy.

>>> "Gra o tron". Emilia Clarke komentuje wpadkę z kubkiem: Co za przebiegły drań<<<

Kto przeżył? Mimo wszystko Arya Stark przetrwała zagładę królewskiego miasta i wyjechała z niego na białym koniu. Tyrion Lannister rozglądał się po spalonym mieście z prawdziwym przerażeniem. Podobne odczucia ma pewnie Jon Snow. Ważnym pytaniem teraz jeszcze jest to, co zrobi Matka Smoków w ostatnim odcinku?

Premiera szóstego odcinka ostatniego sezonu "Gry o tron" odbędzie się w poniedziałek. Pierwsi widzowie będą mogli się przekonać już 19 maja o godzinie 3.00 nad ranem w HBO i na HBO GO, równolegle z amerykańską widownią, jak skończy się "Gra o tron" i kto zasiądzie na Żelaznym Tronie. Jeszcze tego samego dnia na HBO o godzinie 20.10 odcinek poleci jeszcze raz dla tych wszystkich, którzy nie lubią zrywać się z rana.

Więcej o: