"Przyjaciele" jednak znikną z Netfliksa i innych serwisów. Nie przedłużą im licencji

"Przyjaciele" ciągle pozostają jednym z najpopularniejszych serialów komediowych na świecie, mimo że prace na planie skończyły się jeszcze w ubiegłej dekadzie. Niestety nie będą mogli ich już zobaczyć użytkownicy Netfliksa i innych stron stremingowych - właściciel licencji wycofuje swoje produkcje z konkurencyjnych serwisów VOD.
Zobacz wideo

"Przyjaciele" mieli zniknąć z Netfliksa jeszcze w tym roku. W ostatniej chwili udało się podpisać umowę na przedłużenie licencji, ale cena wzrosła znacząco. Wcześniej Netflix płacił za serial 30 mln dolarów rocznie - w 2019 roku wyłożył na to samo 100 milionów. Jednak kiedy licencja wygaśnie, na pewno nie zostanie przedłużona.

>>>"Wiedźmin". Data premiery wyciekła? Zapytaliśmy, Netflix odpowiada<<<

"Przyjaciele" jednak znikną z Netfliksa i innych serwisów

"Przyjaciele" już niedługo będą dostępni tylko na jednym serwisie VOD - tym należącym do firmy WarnerMedia. To właśnie ta wytwórnia posiada prawa do kultowego serialu. W związku z tym, że Warner uruchomi własną usługę stremingową, postanowiono o tym, że wszystkie jego produkcje zostaną wycofane z repertuaru konkurencji. W ten oto sposób użytkownicy Netfliksa stracą "Przyjaciół". Podobny los spotkał amerykański serwis Hulu, który miał licencję na "Ostry dyżur".

>>>Kultowy serial "Przyjaciele" nie zniknie z Netfliksa. Cena jednak jest ogromna<<<

Szef spółki AT&T, która jest właścicielem WarnerMedia, poinformował na branżowej konferencji o tych planach oficjalnie. Pod koniec 2019 roku ma wystartować ich własny produkt, ta decyzja jest więc strategiczna. Jak donoszą Witrualne Media, Randal Stephenson powiedział:

Zamierzamy wycofać ze wszystkich działających dzisiaj serwisów oryginalne treści, do których posiadamy prawa. To jeden ze sposobów na zaoferowanie naszym przyszłym użytkowników naprawdę unikalnej oferty filmowej i serialowej.

A to może być dla Netfliksa duży cios - jak mówią rynkowe analizy "The Wall Street Journal", blisko 72 proc. użytkowników ogląda tam produkcje zewnętrznych producentów. "Przyjaciele" też byli jednym z najczęściej oglądanych seriali. 

 >>>"Przyjaciele" znów razem! Na dwie godziny - w hołdzie dla telewizyjnej legendy>>>

Więcej o: