"Czarnobyl" najlepiej ocenianym serialem w bazie filmowej IMDb. Pokonał "Grę o tron" i "Breaking Bad"

Serial "Czarnobyl" został najlepiej ocenionym serialem w bazie filmowej IMDb. Najnowsza produkcja HBO pokonała dotychczasowych liderów - "Grę o tron" i "Breaking Bad".
Zobacz wideo

Po zaledwie trzech tygodniach od premiery serialu w serwisie HBO GO "Czarnobyl" pokonał takie produkcje jak "Breaking Bad" czy "Grę o tron". Ponadto produkcja osiągnęła taki sukces po premierze zaledwie trzech z pięciu odcinków.

"Czarnobyl" z lepszymi notami od "Breaking Bad" i "Gry o tron" w serwisie IMDb

"Czarnobyl" osiągnął imponujący wynik 9,6 w dziesięciopunktowej skali w największej na świecie internetowej bazie danych na temat filmów i ludzi z nim związanych - IMDb. Na tę chwilę serial oceniony został ponad 32 tysięcy razy. Dla porównania serial "Breaking Bad" ma ocenę 9,5, a "Gra o tron" - 9,4.

Akcja "Czarnobylu" rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w elektrowni jądrowej dochodzi do wybuchu. Eksplozja reaktora powoduje skażenie 400 razy większe od bomby, która 41 lat wcześniej została zrzucona na Hiroshimę. Serial opowiada historię ratowników, którzy z poświęceniem zdrowia i życia, starają się zminimalizować skutki katastrofy.

 

W rolach głównych wystąpili Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson czy Jessie Buckley.

Jared Harris ("The Crown", "Mad Men") wciela się w produkcji HBO w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, członka komisji badającej przyczyny awarii, który jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgard ("Melancholia", "Buntownik z wyboru") gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson ("Hilary i Jackie" i "Przełamując fale") dostała rolę Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Reżyserem produkcji jest Johan Renck. Miniserial składa się z pięciu odcinków. Na platformie HBO GO dostępne są już trzy epizody - następne dwa będą miały premierę 28 maja i 4 czerwca.  

Więcej o: