TVP i Netflix będą współpracować. Trwają negocjacje warunków koprodukcji i listy filmów do dodania

Telewizja Polska najprawdopodobniej podpisze z Netfliksem umowę, na mocy której będą razem produkować serial. Możliwe jest także, że do biblioteki amerykańskiego giganta trafią popularne produkcje TVP. Jak do tej pory tylko jeden polski dystrybutor nawiązał z Netfliksem współpracę, spółka Next Film.
Zobacz wideo

Telewizja Polska chce razem z Netfliksem zekranizować powieść Marka Krajewskiego "Erynie", donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Z kolei, jak ustalił portal Wirtualne Media, trwają także rozmowy o udostępnieniu w Netfliksie polskich produkcji.

>>>Joanna Kulig zagra jedną z głównych ról w nowym serialu Netfliksa<<<

TVP i Netflix będą współpracować

Netflix jest zainteresowany poszerzeniem swoich zasobów o tytuły, które wyprodukowała wcześniej Telewizja Polska. Negocjowana jest właśnie lista, a rozmowy są bardzo zaawansowane - informują Wirtualne Media. To o tyle bezprecedensowa sprawa, że wcześniej TVP nie udostępniało swoich produkcji innym platformom VOD. Decyzję w tej sprawie podejmie zarząd spółki, ale ponoć oczekuje się pozytywnego rozpatrzenia tej sprawy, bo współpraca jest szansę na promocję Telewizji Polskiej.

Na razie nie wiadomo, co będzie można zobaczyć na Netfliksie, ale raczej na pewno nie będzie to serial "Rodzinka.pl" ani polska ekranizacja "Wiedźmina". Nic dziwnego, ostatecznie Netflix produkuje własny serial na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.

>>Netflix dostał kolejny pozew. Tym razem od kochanki Pablo Escobara. M.in. za scenę erotyczną z rewolwerem<<

Polskie filmy na Netfliksie

Netflix już wcześniej podpisał umowę z Next Filmem na licencję do wyświetlania produkcji, które polska spółka dystrybuuje. Filmy "Drogówka", "Disco Polo" czy "Bogowie" są dostępne dla polskich użytkowników Netfliksa od marca.

Ale to dopiero początek - na platformie będą pojawiać się następne filmy, mi.n "Twój Vincent", "Kamerdyner", "Pokot", "Papusza", "Excentrycy" czy "Plan B". O tym, kiedy będą miały premierę na platformie, zdecyduje sam Netflix.

Robert Kijak, prezes spółki Next Film:

Do obecnie dostępnych tytułów z portfolio Next Film sukcesywnie będą dodawane kolejne - współpraca objęła jak na razie 21 tytułów. W zależności od filmu Netflix określa jego czas emisji na platformie. Netflix to dla nas kolejny ważny partner w zakresie dystrybucji - platformy VOD to atrakcyjny sposób udostępniania tytułów filmowych dopełniający dotychczasowe kanały dystrybucyjne. Cieszymy się, że wiele naszych filmów trafi w ten sposób do szerokiego grona polskich użytkowników tej popularnej platformy.

Netflix nie tylko dodaje polskie filmy, w ubiegłym roku wyemitował też swoją pierwszą produkcję nakręconą przez rodzimych filmowców - "1983". Trwają też zdjęcia do serialu "Wiedźmin" na podstawie prozy Sapkowskiego. Nie zapominajmy też, że Agnieszka Smoczyńska wyreżyseruje dwa odcinki serialu "Warrior Nun", a Joanna Kulig została jedną z głównych gwiazd muzycznego dramatu "The Edgy", w którym wykorzysta swoje zdolności wokalne.

Polscy widzowie dzięki Netfliksowi już wcześniej mogli zobaczyć serial "Ultraviolet", głośny dramat "Róża", przełomowy film "Galerianki", komedię "Ile waży koń trojański", "Pokłosie" czy komedię romantyczną "Zakochani" z Bartoszem Opanią i Magdaleną Cielecką w rolach głównych.

>>>Premiery Netflix w czerwcu: Pojawią się polskie filmy, w tym "Katyń". Będzie nowy "Blade Runner" i premiera "Black Mirror"<<<

Więcej o: