"Czarnobyl". Po sukcesie serialu HBO więcej turystów przyjeżdża na miejsce katastrofy

Miniserial "Czarnobyl", który wyprodukowała stacja HBO, skutecznie przyczynił się do wzrostu turystyki w regionie Prypeci i Czarnobyla. Po premierze amerykańskiej produkcji lokalne agencje turystyczne odnotowały w maju znacznie zwiększony ruch.
Zobacz wideo

"Czarnobyl" jest niewątpliwym sukcesem HBO. Produkcja była drugim, zaraz po "Grze o tron", najczęściej oglądanym serialem na HBO Go , zbiera też niemal wyłącznie pozytywne recenzje - na serwisie IMDb ma najwyższą średnią ocen. Jak się okazuje ma też pozytywny wpływ na ruch turystyczny w regionie, w którym do katastrofy doszło. Coraz więcej ludzi chce tam pojechać i zobaczyć na własne oczy skutki wybuchu.

>>"Czarnobyl" najlepiej ocenianym serialem w bazie filmowej IMDb. Pokonał "Grę o tron" i "Breaking Bad"<<

"Czarnobyl". Po premierze serialu wzrósł ruchu turystyczny

W kwietniu była 33. rocznica wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. W maju HBO zaczęło też projekcję swojego serialu, w którym opisuje, co się działo po katastrofie. Jeszcze w tym samym miesiącu lokalne agencje turystyczne odnotowały zwiększone zainteresowanie wycieczkami po terenie opuszczonego miasteczka Prypeci. Jak podaje "The New York Times", jedno z biur mówi nawet o 30 proc. wzroście zainteresowania.

Teren wokół elektrowni do dziś pozostaje opuszczony, podobnie jest w przypadku porzuconego miasteczka - opuszczone budynki powoli porasta dzika roślinność, a w okolicy wałęsają się dzikie zwierzęta i bezdomne psy. Jest to widok iście post apokaliptyczny.

Wycieczka z przewodnikiem w języku angielskim kosztuje zazwyczaj około 100 dolarów, polskie biura turystyczne proponują jednodniowe wyjazdy grupowe w cenie oscylującej w granicach 400 zł od osoby.

>>"Czarnobyl" od HBO bije rekordy, a Rosjanie kręcą swój serial o katastrofie. U nich winne będzie CIA<<


Szef biura SoloEast Sergiej Iwanczuk przekazał agencji Reuters, że w porównaniu do maja ubiegłego roku jego firma ma o 30 proc. więcej klientów. Z kolei rezerwacji na czerwiec, lipiec i sierpień jest o 40 proc. więcej niż było w 2018 roku.

Jarosław Jemelianenko, dyrektor Charnobyl Tour, oczekuje podobnych wzrostów w związku z serialem HBO. Jego firma ma w ofercie trasę prowadzącą przez lokalizacje, które widzowie mogli zobaczyć w serialu, włączając bunkier, w którym miejscowe władze podjęły decyzję o zaniechaniu ewakuacji po eksplozji.


Trasa wycieczki najczęściej zaczyna się w Kijowie, skąd jedzie się 120 km do tak zwanej zony. Po drodze turyści mogą zobaczyć pomnik ofiar katastrofy, zwiedzić porzucone miasteczka i zjeść obiad w jedynej restauracji w Czarnobylu.

W pakiecie jest też wizyta w reaktorze numer cztery, który od 2017 roku jest przykryty metalową kopułą wysoką na 105 m. Zwiedzanie kończy się spacerem po Prypeci. Przewodniczka Viktoria Brożko tłumaczy, że turyści zadają coraz więcej pytań związanych z serialem i chcą dowiedzieć się więcej o tych tragicznych wydarzeniach. Jednocześnie zapewnia:

W ciągu całej wizyty w zonie Czarnobyla człowiek zostaje napromieniowany dawką dwóch mikrosiwiertów - tyle samo wynosi dawka, którą pochłaniamy przez 24 godziny we własnym domu.

Serial "Czarnobyl"

 

Akcja rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w elektrowni jądrowej dochodzi do wybuchu. Eksplozja reaktora powoduje skażenie 400 razy większe od bomby, która 41 lat wcześniej została zrzucona na Hiroshimę. Serial opowiada historię ratowników, którzy z poświęceniem zdrowia i życia, starają się zminimalizować skutki katastrofy. W rolach głównych wystąpili Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson czy Jessie Buckley.

Więcej o: