"Czarnobyl" od HBO został najpopularniejszym programem telewizyjnym na świecie. Wyprzedził "Grę o tron"

"Czarnobyl" zdetronizował "Grę o tron". Produkcja szybko otrzymała najwyższą średnią ocen od krytyków w bazie IMDb, a zaledwie dzień po premierze ostatniego odcinka serii tytuł wzbił się na szczyt zestawienia najpopularniejszych produkcji telewizyjnych.
Zobacz wideo

"Czarnobyl" to wyjątkowa produkcja i niespodziewany sukces HBO. Fabularyzowana opowieść o straszliwej tragedii, do której doszło 33 lata temu W ZSRR, szybko zyskała uznanie zarówno w oczach krytyków i widzów. W maju produkcja ta była drugim, zaraz po "Grze o tron", najczęściej oglądanym serialem na HBO Go. Na serwisie IMDb też ma najwyższą średnią ocen od krytyków - 9,7 w 10-stopniej skali. A to nie koniec.

"Czarnobyl" zdetronizował "Grę o tron"

"Czarnobyl" trafił na pierwsze miejsce w zestawieniu najpopularniejszych produkcji telewizyjnych przygotowanym przez bazę filmową IMDb. Tym samym pokonał inną produkcję HBO - "Grę o tron". Ta spadła na miejsce drugie z oceną wynoszącą 9,4 (mimo krytycznych ocen dla ostatniego sezonu).

Ocena "Czarnobyla" została utworzona na podstawie głosów około 140 tysięcy użytkowników IMDb. To naprawdę imponujący wynik. Polscy widzowie mogli zobaczyć ostatni, piąty odcinek 4 czerwca.

Serial miał też przyczynić się do wzrostu turystyki w regionie Prypeci i Czarnobyla. Po premierze amerykańskiej produkcji lokalne agencje turystyczne odnotowały w maju znacznie zwiększony ruch wśród chętnych polecieć w tym kierunku. W porównaniu z ubiegłym rokiem wycieczki zarezerwowało od 30 do 40 proc. więcej turystów.

>>"Czarnobyl". Po sukcesie serialu HBO więcej turystów przyjeżdża na miejsce katastrofy<<

10 najpopularniejszych seriali świata wg użytkowników IMDb

Dodajmy, że trzecie miejsce w tym zestawieniu ma najnowszy serial od Netfliksa "What/ If" z Renee Zellweger w roli głównej. Na czwartym miejscu znajduje się produkcja "Good Omens" stworzona przez Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta z Davidem Tennantem w roli głównej. Piąte miejsce należy do "Lucyfera", którego Netflix uratował od niechybnej kasacji, po tym, jak pierwszy producent zrezygnował z produkcji. "Lucyfer" na piątą pozycję spadł z miejsca trzeciego. Po nim jest inna produkcja Netfliksa - "Już nie żyjesz". Właśnie ogłoszono, że powstanie jej drugi sezon.

Siódme miejsce należy do najnowszego "Star Trek: Picard". Potem jest "The Society", które spadło w rankingu o trzy oczka. Przedostatnia pozycja należy do kultowego "Braking Bad". Pierwszą dziesiątkę zamyka "Obsesja Eve".

Najpopularniejsze seriale świataNajpopularniejsze seriale świata IMDb

>>"Czarnobyl" od HBO bije rekordy, a Rosjanie kręcą swój serial o katastrofie. U nich winne będzie CIA<<

Serial "Czarnobyl"

Akcja rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 roku, kiedy w elektrowni jądrowej dochodzi do wybuchu. Eksplozja reaktora powoduje skażenie 400 razy większe od bomby, która 41 lat wcześniej została zrzucona na Hiroshimę. Serial opowiada historię ratowników, którzy z poświęceniem zdrowia i życia, starają się zminimalizować skutki katastrofy. W rolach głównych wystąpili Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson czy Jessie Buckley.

Więcej o: