HBO nakręciło film dokumentalny o Podhalu. "Wiatr" pokaże, jak ludzie walczą z halnym

"Wiatr" to najnowszy thriller dokumentalny HBO Europe w reżyserii Michała Bielawskiego. Pokazuje zmagania mieszkańców Podhala z potężnymi siłami natury. Premiera telwizyjna już 7 lipca.
Zobacz wideo

Halny pojawia się w okolicach Zakopanego kilka razy w roku, najczęściej wiosną i jesienią. Nigdy nie wiadomo, czy i kiedy przerodzi się w niszczycielski huragan, zmieniając wyjątkowo malownicze krajobrazy w pole walki z żywiołem, w której człowiek stoi na zdecydowanie słabszej pozycji.

>>Naomi Watts opowiada o pracy przy prequelu "Gry o tron": Mam gęsią skórkę [WIDEO]<<

"Wiatr". HBO nakręciło film dokumentalny o Podhalu. 

Obraz wyprodukowany przez HBO w poruszający sposób dokumentuje wpływ halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi.

Obserwacja halnego to zaproszenie do rozmowy o wszystkim, co wykracza poza racjonalny porządek, okazja do powiedzenia o sprawach ulotnych i niezrozumiałych, to zaproszenie do wejścia w szczególny filmowy trans, w którym możliwe staje się dotknięcie niepoznanego – mówi Michał Bielawski, reżyser filmu. Chciałbym, aby poprowadzona przeze mnie w równoległy, intensyfikujący się sposób obserwacja bohaterów i ich zachowań otworzyła widzom dostęp do nieoczywistego i zaskakującego świata. By dzięki filmowi widz lepiej poznał mieszkańców Tatr, a także by w ich granicznych, wyjątkowych doświadczeniach odnalazł siebie i ukryty, ale uniwersalny lęk przed siłami natury.

>>Premiery HBO na lipiec: Trzeci sezon "Opowieści podręcznej", "Grand Budapest Hotel" i "Dziadek do orzechów"<<

Materiały promocyjneMateriały promocyjne fot. 'Wiatr', reż. Michał Bielawski, prod. HBO Europe

W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: Teresę, ciężko pracującą w lesie poetkę, która łączy w sobie hart ducha z wyjątkową wrażliwością; Staszka, energicznego bacę, głowę rodziny, który wiedzie życie blisko natury; Ewę, której pracą i pasją jest ratownictwo medyczne, oraz Tomka, meteorologa pracującego w oddalonej od ludzi stacji pomiarowej na Hali Gąsienicowej. Z intensywnych ludzkich zachowań reżyser przenosi uwagę na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, stargane wiatrem drzewa, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami i formujące wały zwiastujące nadejście halnego.

Film powstał jako polsko-słowacka koprodukcja HBO Europe, Telemark, Peter Kerekes, Krakowskiego Biura Festiwalowego przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Slovak Film Fund.

Premiera telewizyjna filmu "Wiatr. Thriller dokumentalny" odbędzie się w niedzielę, 7 lipca w HBO i HBO GO.

>>"Gra o tron". Wiemy, jakie sceny wycięto z serialu. Wygadali się reżyser i serialowa Cersei<<

Więcej o: