"Wiedźmin". Geralt w serialu Netfliksa ma jeden miecz, a nie dwa jak w grze. I to się nie podoba ludziom

Netflix pokazał pierwsze zdjęcia z serialu "Wiedźmin" i choć widzowie są zachwyceni tym, co zobaczyli, to pojawiła się sporna kwestia. Na fotosach Geralt ma tylko jeden miecz, podczas gdy w grze CD Projekt RED miał dwa - wiele osób zwraca na to uwagę. Uwaga, to nie jest błąd.
Zobacz wideo

"Wiedźmin" od Netfliksa jest jedną z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego roku, więc niemałe zamieszanie wywołały pierwsze zdjęcia z serialu. Widać na nich Yennefer, Ciri i Geralta. I choć zdjęcia spotkały się z pozytywnym przyjęciem, to znaleźli się tacy, którzy czepiają się tego, że Wiedźmin ma na plecach tylko jeden miecz, a nie dwa - jak w grze. Wychodzi na to, że nie zapoznali się dokładnie z powieścią Andrzeja Sapkowskiego.

>>Wiedźmin z siatką z biedronki. Ledwo Netflix pokazał pierwsze zdjęcia z serialu, a już są pierwsze memy<<

Dlaczego Wiedźmin ma tylko jeden miecz na plecach?

Kto czytał książkę Andrzeja Sapkowskiego, ten doskonale wie, że Geralt faktycznie był w posiadaniu dwóch mieczy. Stalowego i srebrnego, którego używał w walce z potworami odpornymi na żelazo. W grze CD Projekt ta postać była często pokazywana z dwoma mieczami na plecach, stąd też wiele osób uważa, że podobnie powinno być w filmie. Z tym, że nie do końca.

W powieściach ten drugi miecz często był po prostu przytroczony do siodła Płotki, bo był zwyczajnie nieprzydatny w większości pojedynków i stanowił dodatkowe obciążenie. W grach faktycznie to żelazny miecz służył do walki z ludźmi, a srebrny do zabijania potworów. Jak słusznie zwraca uwagę Tomasz Gardziński w swoim tekście dla Spidersweb, w książkach Sapkowski dokładnie pisał, że na niektóre bestie srebro też nie działa, a jedynie metal pochodzący z meteorytu. Na dowód przytoczmy też cytat:

Wierzę w miecz. Jak widzisz, noszę dwa. Każdy wiedźmin nosi dwa miecze. Nieżyczliwi mawiają, że ten srebrny jest na potwory, a ten z żelaza na ludzi. To oczywiście nieprawda. Są potwory, które można ugodzić wyłącznie srebrnym ostrzem, ale istnieją i takie, dla których zabójcze jest żelazo (…) wyłącznie to, które pochodzi z meteorytu.

Kwestię miecza podjęła także producentka serialu Lauren S. Hissrich we wpisie na Twitterze. Napisała:

Geralt jest stoicki, ostrożny, zrównoważony, nieustraszony. A także miękki i przytulaśny w małym kawałku swojego serduszka, którego może nigdy nie ujawni, i nawet to może być tylko wskazówką i tak, nosi tylko jeden miecz, aż... Tylko na to poczekajcie.

My od siebie dodamy, że naprawdę warto przeczytać powieści Sapkowskiego, bo są naprawdę świetne. CO zaś do serialu - pierwszy zwiastun będzie miał premierę już 19 lipca, a pierwszy sezon będzie dostępny na Netfliksie jeszcze w tym roku.

 Saga o Wiedźminie dostępna jest w formie ebooków w Publio.pl >>

Więcej o: