Twórcy "GoT" musieli udostępnić scenariusz finału. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki

Scenariusze kandydujące do nagrody Emmy muszą być upubliczniane. Kiedy twórcy "Gry o tron" zaprezentowali materiał z szeroko krytykowanego odcinka finałowego, fani od razu przystąpili do czytania. Odnaleźli tam masę kwiatków na ostateczne potwierdzenie tego, jak nieudane według nich było zakończenie hitowej serii HBO.
Zobacz wideo

W trakcie emisji 8. sezonu "Gry o tron" obiekcje widzów zdawały się nie mieć końca, szczególnie po premierze ostatniego odcinka. Fani mieli naprawdę wiele powodów do narzekania. Mimo tego "Gra o tron" otrzymała mnóstwo nominacji do nagród Emmy. Do wyróżnienia za najlepszy scenariusz pretenduje zamykający serię "Żelazny Tron". Ze względu na obowiązujące nominowanych procedury, cały tekst scenariusza został opublikowany na stronie Emmys. Z tej okazji internauci rozpoczęli festiwal czytelniczy i doszukali się perełek.

"Gra o tron". Trzy gwiazdy serialu zgłosiły się same po nominacje do Emmy, bo HBO je pominęło >>

"Gra o tron". Wygląda na to, że Jon i Sansa oblali geografię

Jednym z największych hitów scenariusza do odcinka "Żelazny Tron" okazała się scena, w której Arya Stark oświadcza rodzeństwu, że nie wróci na północ. Na pytanie Sansy, gdzie w takim razie ma zamiar się wybrać, Arya odpowiada: "A co jest na zachód od Westeros?". 

Scenarzyści opatrzyli tę kwestię opisem: "Jon i Sansa patrzą na siebie nawzajem. Oboje oblali geografię". Trzeba przyznać, że to mocno zaskakujący (i nielogiczny) fakt, szczególnie że, jak słusznie zauważa facebookowy profil "Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży", Jon Snow "zmierzył cały świat, od Las Vegas po Krym".

scenariusz do finału 'GoT' - memyscenariusz do finału 'GoT' - memy via Reddit

"Gra o tron". George R.R. Martin: Po finale serialu nadal jest presja, ale już nie taka >>

"Gra o tron". Smok Daenerys wcale nie taki uczuciowy, jak sądziliśmy

Kolejnym interesującym motywem jest moment, w którym Drogon, smok należący do Daenerys, pali Żelazny Tron po śmierci swojej pani z rąk Jona Snowa. Ogólnie przyjęta interpretacja mówiła, że smok zrobił to w wybuchu ogromnego żalu i złości związanej z utratą ukochanej właścicielki. Spalenie tronu wydawało się mieć wymiar symboliczny - skoro Daenerys na nim nie zasiądzie, to wierny i oddany smok zadba, żeby już nikt tego nie zrobił. A tak przynajmniej się nam wydawało, bo ze scenariusza wynika, że Drogon spalił Żelazny Tron przypadkiem. Owszem, wzniecił pożar ze złości, ale tron, centralny element fabuły "Gry", nie był celem smoka, a "jedynie niemym, biernym obserwatorem pożogi". Ot, i tyle z głębokiej symboliki. 

scenariusz do finału 'Gry o Tron'scenariusz do finału 'Gry o Tron' zrzut ekranu z Emmys.com

Na nic petycje. HBO nie zamierza nakręcić nowej wersji ostatniego sezonu "Gry o tron" >>

"Gra o tron". Złowieszcza Daenerys z mocnym przydomkiem

Uwadze fanów nie umknął też sposób, w jaki Benioff i Weiss określili Daenerys na samym początku odcinka, gdy przemawiała do swojej armii wśród zgliszczy zrównanego z ziemią King's Landing. Panowie nadali jej pseudonim "Jej Szatańska Wysokość". Fani od początku 8. sezonu nie mogli odpuścić scenarzystom tego, jak potoczyły się losy Matki Smoków. Jej postać w szybkim i niezrozumiałym tempie ze sprawiedliwej władczyni, która nie odważyłaby się przelać krwi niewinnych cywili, zmieniła się w demoniczną despotkę bez skrupułów. Niestety, im szybciej twórcy chcą się rozprawić z postacią, tym gorzej...

scenariusz do finału 'Gry o tron' - memyscenariusz do finału 'Gry o tron' - memy via Reddit

Różne przykłady nietypowych zagrywek autorów scenariusza "Żelaznego Tronu" tylko się mnożą. Widzowie "Gry o tron" w komentarzach pod postem "Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży" nie szczędzili uszczypliwości:

To smutne, kiedy widzowie tworzą we własnych głowach scenariusze milion razy lepsze (...) od tych napisanych przez "profesjonalistów"
Ok, oficjalnie przestaję ich bronić. Znaczy, nie broniłam, ale wzbraniałam się od hejtu i zachęcałam innych do nie marnowania na ten hejt energii. Teraz koniec z tym. Koniec. (...) Z tym smokiem to przegięli.
Jeszcze większy szacunek dla aktorów, że grali w oparciu o to

Jeżeli macie ochotę wczytać się i poszukać ciekawych opisów Benioffa i Weissa na własną rękę, cały tekst scenariusza jest dostępny za pośrednictwem strony Emmys.com.

Przypomnijmy, że "Gra o tron" pobiła rekord w liczbie nominacji do prestiżowych nagród Emmy - serial weźmie udział w wyścigu o aż 32 nagrody. Ile z nich zgarną twórcy i stacja HBO, przekonamy się 22 września

"Gra o Tron" zgarnęła 32 nominacje do nagród Emmy. To najwięcej w historii >>

Książki z serii "Pieśń Lodu i Ognia" dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: