Żeby zdobyć widzów, można nawet zabić - i to nie raz. Dokument "Zabójcza oglądalność" Netfliksa wgniata w fotel

Dla sławy można zrobić naprawdę wiele - żywą reklamą tego hasła był Wallace Souza, brazylijska osobowość telewizyjna i polityk. Choć na ekranach Souza walczył z brutalnym światem gangów narkotykowych, w rzeczywistości sam miał zlecać im zbrodnie. Mrożącą krew w żyłach historię przedstawia dokumentalny serial Netfliksa "Zabójcza oglądalność".

"Zabójcza oglądalność" prezentuje prawdziwą opowieść o człowieku, który dla zwiększenia grona odbiorców swojej telewizyjnej serii kryminalnej sam kreował tematy do pokazywania na antenie. Netflix wyprodukował o nim dokument, który zapada w pamięć na bardzo długo. 

Twórcy "GoT" musieli udostępnić scenariusz finału. Internauci nie zostawili na nim suchej nitki >>

"Zabójcza oglądalność". Psychopata z telewizji w masce Robin Hooda?

Wallace Souza zaczynał jako prowadzący programu "Canal Livre", który od 1989 roku nadawała lokalna stacja w mieście Manaus w Brazylii. Souza został wojownikiem na rzecz sprawiedliwości społecznej i wypowiedział wojnę wszechobecnym gangom narkotykowym. Pozując pod maską Robin Hooda, mężczyzna z telewizji trafił do samego amazońskiego parlamentu - ale z programu nigdy nie zrezygnował.

Kamery "Canal Livre" pokazywały traumatyzujące widoki - strzelaniny, martwe ciała, rozpacz rodzin. Niezwykłe było to, że nierzadko reporterzy pojawiali się na miejscach zbrodni jeszcze zanim zdążyła tam dotrzeć policja. Souza jawił się jako wielki bohater, przed którym drżeli złoczyńcy. Okazało się jednak, że pan poseł to najprawdopodobniej wilk w owczej skórze. W 2009 roku policja rozpoczęła śledztwo po wyjściu na jaw, że program Souzy miał być zasłoną dymną dla makabrycznych zbrodni, które prowadzący podobno zlecał osobiście swojej siatce przestępców, żeby mieć o czym mówić w "Canal Livre"... i nie tylko po to. Pełna prawda o całej sytuacji nigdy nie ujrzała światła dziennego - Souza zmarł przed rozpoczęciem procesu sądowego. Choć jego winy nie udało się udowodnić, do dziś nie ma pewności, co rzeczywiście działo się za kulisami "Canal Livre".

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun dokumentu, obok którego po prostu nie sposób przejść obojętnie:

Zobacz wideo

Reżyserem "Zabójczej oglądalności" jest Daniel Bogado, któremu stworzenie serii we współpracy w Netfliksem zajęło ponad dwa lata. Siedmioodcinkowy dokument to pozycja absolutnie obowiązkowa dla miłośników historii o prawdziwych zbrodniach.

Zofia Wichłacz promuje serial BBC. W obsadzie "World on Fire" Sean Bean, Helen Hunt. Grają też inni polscy aktorzy >>

Więcej o: