Agnieszka Osiecka ma dwie twarze - są pierwsze zdjęcia z serialu TVP

Agnieszka Osiecka jest główną bohaterką serialu, który powstaje właśnie w Warszawie i będzie emitowany w Telewizji Polskiej. W poetkę wcielą się dwie aktorki - Eliza Recymbel i Magdalena Popławska. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z planu produkcji.

Już wiemy, że powstanie 13 odcinków serialu. Za reżyserię serialu odpowiadają dwaj filmowcy: Robert Gliński ("Cześć, Tereska") i Michał Rosa, którego "Piłsudski" wejdzie na ekrany kin 13 września.

Zobacz wideo

Agnieszka Osiecka, a obok niej m.in. Zbigniew Cybulski, Jeremi Przybora... 

W produkcji TVP w młodą Osiecką wcieli się Eliza Recymbel, a dojrzałą zagra Magdalena Popławska. Fabuła serialu obejmie okres od edukacji w komunistycznej szkole przez studia w łódzkiej Szkole Filmowej, kolorowy świat studenckich teatrzyków – warszawskiego STS- u i gdańskiego Bim-Bomu, aż po spektakularne sukcesy oraz porażki Osieckiej, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikające z nietrafionych życiowych wyborów.

Wiadomo również, że Marylę Rodowicz zagra Karolina Piechota, a Michał Roznerski wcieli się w byłego męża Osieckiej, Wojciecha Frykowskiego. W roli Marka Hłaski pojawi się Jędrzej Hycnar. W obsadzie znaleźli się również m.in. Piotr Żurawski, Maria Pakulnis, Jan Frycz, Grzegorz Małecki, Tomasz Włosok, Aleksandra Pisula, Aleksandra Konieczna oraz Wiktoria Gorodeckaja.

Jak zapowiadają twórcy, w produkcji TVP zobaczymy od kulis, nie stroniąc od obserwacji o charakterze komediowym, szeroką panoramę kulturalnego i towarzyskiego życia Warszawy i Polski na przestrzeni kilku dekad, a jego bohaterami - poza Osiecką - będą postacie takie jak Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Elżbieta Czyżewska, Jeremi Przybora i wielu innych.

Scenariusz serialu napisali Maciej Karpiński i Maciej Wojtyszko, przy współpracy z Henryką Królikowską i reżyserem Robertem Glińskim, na podstawie dostępnych biografii Agnieszki Osieckiej oraz poświęconych artystce materiałów archiwalnych. Pomysłodawczynią serialu jest Joanna Ochnik.

"Małgośka", "Piosenka o okularnikach" - Agnieszka Osiecka napisała wiele przebojów

Polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka teatralna i telewizyjna oraz dziennikarka najbardziej znana była dzięki swoim tekstom wyśpiewanym przez innych. Napisała około dwóch tysięcy piosenek, a wśród nich są takie przeboje jak "Ballada wagonowa", "Niech żyje bal" czy "Sing sing" Maryli Rodowicz, "Kolega maj" Ewy Bem, "Na zakręcie" wykonywana przez Krystynę Jandę i "Od nocy do nocy" z repertuaru Haliny Kunickiej. Muzykę do jej słów pisali m.in. Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Katarzyna Gaertner i Zygmunt Konieczny.

Była autorką opowiadań, książek, sztuk teatralnych, miała na koncie reżyserię etiud filmowych. Tłumaczyła pieśni radzieckiego piosenkarza Bułata Okudżawy na polski i - o czym wie może niewielu fanów jej twórczości - to Agnieszka Osiecka jest autorką słynnego sloganu reklamowego "Coca cola – to jest to!" - dzięki niemu wygrała konkurs ogłoszony przez koncern.

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można oglądać efekty pracy filmowców.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: