Kultowe "Psy" nie są pomysłem Władysława Pasikowskiego. Cezary Pazura ujawnia kulisy powstania filmu

Cezary Pazura wyjawił, kto wpadł na pomysł, dzięki któremu powstały "Psy". Aktor po latach wyznał na antenie TVP, że "Tak naprawdę 'Psy' wymyślił Olaf Lubaszenko".

"Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego to kultowy film kryminalny z 1992 roku. W główne role wcielili się wtedy: Bogusław Linda, Cezary Pazura i Marek Kondrat. Jego druga część miała premierę dwa lata później, a teraz - po 25 latach przerwy - twórcy postanowili pokazać kontynuację losów bohaterów. Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś ciekawego na temat samej genezy tej trylogii - otóż jej pomysłodawcą wcale nie był reżyser filmu Władysław Pasikowski, a aktor Olaf Lubaszenko.  

Czytaj też: "Psy 3. W imię zasad". "W tym filmie nie ma grzecznych chłopców!" - Sebastian Fabijański i Tomasz Schuchardt w obsadzie

Władysław Pasikowski nie jest pomysłodawcą "Psów"

Zobacz wideo

Cezary Pazura w wywiadzie dla "Teleexpress na deser" opowiedział o genezie słynnego filmu "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Tak naprawdę "Psy" wymyślił Olaf Lubaszenko, który kiedyś w luźnej rozmowie zaproponował Władkowi [reżyserowi Władysławowi Pasikowskiemu przyp.red.], że powinien po "Krollu" zrobić film o ubecji, milicji, policji, o tych wszystkich przekształceniach, które się wtedy odbywały. I Władek z tego skorzystał - wyjawił Pazura.

Spięcia na planie "Psów"

Aktor opowiedział też o "spięciach" jakie zachodziły między twórcami filmu i o nerwach na planie w trakcie kręcenia pierwszej części trylogii. 

W trakcie kręcenia sceny w szpitalu Władysław Pasikowski poróżnił się z Pawłem Edelmanem, autorem zdjęć. Chłopaki siedzieli w innych restauracjach. A ja musiałem zdjęcia skończyć o 16.00, bo o 19.00 wchodziłem na scenę w teatrze Ochoty. Robiliśmy tę scenę w jednym dublu. Nie było czasu na drugiego. Byłem tak piekielnie zdenerwowany, że przełożyło się to na scenę, która wyszła brawurowo i naturalnie - wspominał odtwórca roli Waldemara "Nowego" Morawca.

Film "Psy" szybko zyskał status filmu kultowego. Do dzisiaj pierwsza część jest kojarzona z takich znanych cytatów jak: "Nie chce mi się z tobą gadać" , "A kto umarł, ten nie żyje" czy "W imię zasad, sku...ynu".

Po 25 latach "Psy" wracają na ekrany, co więcej, z członkami oryginalnej obsady. Premiera filmu "Psy 3. W imię zasad" najprawdopodobniej będzie miała miejsce 17 stycznia 2020 roku. W głównych rolach - tak jak w poprzednich częściach - wystąpią Bogusław Linda (Franz Maurer) i Cezary Pazura (Waldemar "Nowy" Morawiec), a film będzie opowiadał o ich dalszych losach.

Więcej o: