Grażyna Szapołowska w 3. sezonie "Korony królów". Wiemy, kogo zagra [ZWIASTUN]

Grażyna Szapołowska, znana z kreacji w filmach Andrzeja Wajdy czy Krzysztofa Kieślowskiego, dołączyła do obsady historycznej telenoweli TVP "Korona królów". Popularna aktorka wcieliła się w postać Eufemii Mazowieckiej.
Zobacz wideo

Grażyna Szapołowska zagrała w "Koronie królów" - poinformował prezes TVP Jacek Kurski w czasie prezentacji jesiennej ramówki stacji. Laureatka Orła za rolę Telimeny w ekranizacji "Pana Tadeusza" w reżyserii Andrzeja Wajdy, w telenoweli portretuje żonę Władysława Opolczyka, opolską księżną Eufemię Mazowiecką, zwaną także Ofką lub Eufemią Piastówną.

Czytaj też: "Korona królów" będzie lecieć w japońskiej telewizji. TVP sprzedało też licencje do innych krajów

Grażyna Szapołowska w 3. sezonie "Korony królów"

Akcja najnowszego sezonu "Korony królów" zacznie się na przełomie lat 1376–1377. Będziemy śledzić losy młodej Jadwigi - pierwszej kobiety, która zasiadła na polskim tronie. W tej roli wystąpiła Dagmara Bryzek. Przedstawione zostaną dzieje jej zaręczyn z księciem habsburskim Wilhelmem, a potem związku małżeńskiego z Wielkim Księciem Litewskim Jogaiłą. Ten po chrzcie przyjmie imię Władysława Jagiełły - w tej roli Vasyl Vasylyk.

Grażyna Szapołowska z kolei wcieliła się w małżonkę Władysława Opolczyka - księcia opolskiego i palatyna Węgier (1367-1372). I będzie to para nader ważna dla akcji, albowiem książę Opolczyk był stronnikiem węgierskiego dworu królewskiego i pilnował bardziej węgierskich (a także swoich) interesów niż polskich. W 1378 roku król Ludwik mianował go nawet namiestnikiem królewskim w Polsce, ale że ten był wśród polskiej szlachty bardzo niepopularny, został ze swojego stanowiska odwołany. Dość powiedzieć, że Opolczyk walczył, by Jadwiga wyszła za mąż za księcia Wilhelma, a nie Jagiełłę. Historycy zgodnie podkreślają, że Eufemia popierała wszelkie ruchy polityczne męża. Możemy zatem zgadywać, że filmowcy nie przedstawili tych postaci zbyt przychylnie. 

Panią Grażynę w "Koronie królów" będziemy mogli podziwiać już od 9 września. Serial będzie emitowany o 18.30 od poniedziałku do piątku.

W trzecim sezonie "Korony królów" zagrali także: Natalia Lesz, Małgorzata Buczkowska, Dorota Naruszewicz, Zbigniew Suszyński, Kacper Gaduła-Zawratyński, Wojciech Żołądkowicz i Aleksandra Kaleta.

Więcej o: