Scenarzysta "Hurt Locker" pracuje nad serialem o World Trade Center. Premiera w 20-lecie tragedii

Scenarzysta i producent Mark Boal, który ma na koncie pracę przy oscarowym "Hurt Locker", pracuje nad adaptacją książki Mitchella Zuckoffa "Fall and Rise: The Story of 9/11". Serial o tragedii z 11 września 2001 roku ma pokazać amerykańska stacja ABC.

Szefowie ABC zapowiedzieli, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, chcieliby pokazać pierwszy odcinek w 20 rocznicę zamachów terrorystycznych, w wyniku których zginęło blisko trzy tysiące osób.

Książka non fiction Zuckoffa opisuje historie tych, którzy zaginęli i tych, którzy uratowali się i zmienili na zawsze po tym, czego doświadczyli 11 września 2001 roku. Recenzent "New York Timesa" pisał o "Fall and Rise: The Story of 9/11":

To książka, która boli. Nawet po upływie prawie 18 lat, ponowne przeżywanie najtragiczniejszego dnia w najnowszej historii Ameryki uderza w odkryte nerwy, które wydawały się już odrętwiałe i sprawia, że na nowo przekonujemy się o tym, że ból nadal jest co najwyżej w stanie "remisji".

Recenzent zadaje też pytanie, czy taka książka, poruszająca tak dobrze opisywany i badany temat, jest w ogóle potrzebna, by odpowiedzieć:

Być może nie dla tych, którzy przeżyli ten horror. Ale dorosło całe pokolenie, które nie pamięta tego dnia. Powinni usłyszeć o tym, co się stało i być może dowiedzieć, że tak naprawdę czas nie leczy wszystkich ran.

Trzeba przyznać, że po sukcesie, jakim był "Czarnobyl" HBO, także opowiadający o wielkiej tragedii z najnowszej historii, można z produkcją ABC wiązać spore nadzieje.

Nieznane zdjęcia po ataku na World Trade Center kupione na wyprzedaży garażowej. 'Cud, że przetrwały' >>

Mark Boal ma na koncie Oscara, teraz robi miniserial

Mark Boal jest zdobywcą Oscara za oryginalny scenariusz do "Hurt Locker. W pułapce wojny", którego bohaterami są  saperzy z elitarnej jednostki, przebywający na misji w Iraku. Produkcja została nagrodzona także m.in. za najlepszą reżyserię (Kathryn Bigelow) i najlepszy film.

Zobacz wideo

Boal pracował z Bigelow także przy jej innych projektach - za scenariusz do "Wroga numer jeden" był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ostatnio współpracowali w 2017 roku przy "Detroit". Scenarzysta ma na koncie również film "Potrójna granica" z tego roku, w którym zagrali m.in. Ben Affleck, Oscar Isaac i Charlie Hunnam. 

Więcej o: