"Kierunek: Noc". Netflix tworzy serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja

Po Andrzeju Sapkowskim i "Wiedźminie" przyszedł czas na kolejnego polskiego autora w świecie Netfliksa. Książka Jacka Dukaja "Starość Aksolotla" zainspirowała Belgów do zrobienia serialu "Kierunek: Noc". Producentami wykonawczymi są Dukaj i Tomek Bagiński.
Zobacz wideo

Netflix zapowiedział pierwszy belgijski serial oryginalny "Kierunek: Noc". Scenariusz opowieści powstał na fali inspiracji "Starością Aksolotla", którą napisał Jacek Dukaj. Przy produkcji będzie pracować międzynarodowy zespół, a jednymi z jego najważniejszych członków oprócz samego pisarza jest nominowany do Oscara producent Tomek Bagiński. 

"Kierunek: Noc". Opowieść o woli przetrwania końca świata bazująca na powieści Jacka Dukaja

"Starość Aksolotla" Jacka Dukaja opowiada o tym, jak zachować człowieczeństwo w obliczu kosmicznej katastrofy w świecie, gdzie rozwój technologiczny doprowadził do zatarcia granicy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Stąd właśnie myśl przewodnią czerpie "Kierunek: Noc". W sieci ukazał się kilkunastosekundowy, ale niemniej budzący emocje teaser produkcji. Jeden z internautów skomentował: "Netfliksie, oddam Wam duszę i ciało, tylko adaptujcie więcej Dukaja. Czekamy!".

 

Fabułę serialu rozpoczyna katastrofalne w skutkach zjawisko słoneczne, które sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Akcja skupia się wokół pasażerów i członków załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich łączy jedna rzecz: wola przetrwania końca świata – za wszelką cenę. 

"Kierunek: Noc". Tomek Bagiński o książce Dukaja: Świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller

Świetną wiadomością dla fanów polskiego filmu jest obecność wśród twórców serialu Tomka Bagińskiego. Nominowany od Oscara w 2002 filmowiec, który w ostatnich latach dał się poznać szerokiej publiczności jako twórca serii "Legendy polskie", tak opisał ideę stojącą za "Kierunkiem: Noc":

Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja "Starość Aksolotla", która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller.

W produkcji wystąpi obsada z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji. Reżyserią sześcioodcinkowej opowieści o końcu świata zajmie się belgijski duet Inti Calfat i Dirk Verheye ("Over Water"). Producentami wykonawczymi zostali wspomniani już Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj, a showrunnerem - Jason George ("The Protector", "Narcos"). Za produkcję odpowiadać będzie belgijska wytwórnia Entre Chien et Loop. 

Książki Jacka Dukaja dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: