Ukazał się książkowy sequel "Opowieści podręcznej". Na podstawie nowej powieści powstanie też serial

10 września odbyła się oficjalna premiera najnowszej powieści Margaret Atwood "The Testaments", która stanowi kontynuację "Opowieści podręcznej". Twórcy słynnego serialu już się biorą za pracę nad serialem na jej podstawie.
Zobacz wideo

"Opowieść podręcznej" to jeden z najbardziej docenianych seriali ostatnich lat. Jest adaptacją dystopijnej powieści Margaret Atwood, która ukazała się w 1985 roku. Opowiada o nieistniejącym państwie Gilead, które powstało na terenie USA. Część z jego obywatelek - tych zdolnych do poczęcia dzieci - zostaje zmuszona przez władze państwa do pełnienia funkcji podręcznych, które rodzą dzieci dla rodzin rządowych notabli. Serialowa produkcja doczekała się już trzech sezonów i licznych nagród, a sama fabuła wykroczyła poza wydarzenia znane z książkowego oryginału. Na rynku ukazała się właśnie część dalsza tej opowieści, Atwood niedawno ukończyła bowiem powieść "The Testaments". Producenci serialu już zapowiadają, że stworzą na jej podstawie serial.

O czym będzie sequel "Opowieści podręcznej"?

Margaret Atwood już w 2016 roku zaczęła pracę nad kontynuacją "Opowieści podręcznej". Zdradziła, że inspiracją do jej stworzenia były pytania o państwo Gilead, które dostała od czytelników.

Akcja nowej powieści została osadzona 15 lat po wydarzeniach z pierwszej powieści. "Gdy przed Offred zatrzaskują się drzwi vana pod koniec 'Opowieści podręcznej', czytelnicy nie mają pojęcia, jaka przyszłość czeka bohaterkę - wolność, więzienie czy śmierć. W 'The Testaments' to oczekiwanie się kończy. Sequel autorstwa Margaret Atwood pokazuje historię, która zaczyna się ponad 15 lat po tym, jak Freda wyruszyła w nieznane. To historia zapisana w szokujących świadectwach trzech narratorek z Gileadu" - tak brzmi oficjalny opis fabuły.

Tym razem bohaterkami będą trzy kobiety związane w różny sposób z Gileadem. Jedna z nich będzie nastolatką z Kanady, która dowiaduje się, że urodziła się w opresyjnym państwie, z którym graniczy jej obecna ojczyzna. Drugą z nich będzie wychowana w opresyjnym Gileadzie młoda kobieta. Trzecia bohaterka to postać wysoce kontrowersyjna - Atwood zdecydowała się, że opisze także historię dobrze już znanej ciotki Lydii. To ona była schwarzcharakterem powieści i serialu (w którym zagrała ją Ann Dowd).

Margaret Atwood w rozmowie z "The Times" zdradziła, dlaczego tym razem nie skupiła się na dotychczasowej głównej bohaterce, Offred:

Nie mogę trzymać Offred w Gileadzie przez kolejne sezony, ponieważ fabuła zatoczy koło. [Twórcy serialu - przyp. red] muszą ją jakoś poprowadzić, a ja dałam im wiele wskazówek na to, jak mogą to zrobić.

Serwis streamingowy Hulu i wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer ogłosiły, że już pracują nad serialem na podstawie jej świeżo wydanej powieści. Chcą współpracować z producentem popularnych "Opowieści podręcznej", by nowa produkcja była jej naturalnym przedłużeniem. Steve Stark z MGM Television wyznał mediom, że Margaret Atwood jest jego literacką ikoną. Jej prowokacyjna i zniewalająca proza ponownie przyniesie czytelnikom przyjemność i będzie im rzucać wyzwania. Atwood była niesamowicie kreatywną partnerką i źródłem pomysłów dla MGM w ciągu produkcji "Opowieści podręcznej" i nie możemy doczekać się dalszej współpracy nad kolejnym rozdziałem stworzonej przez nią historii.

"Opowieść podręcznej" jest dostępna w formie e-booka w Publio.pl >>