"Gra o tron". George R.R. Martin o ostatnim sezonie serialu: Nie był całkowicie wierny

Autor książki "Gra o tron" zdradził w wywiadzie, że ostatni sezon serialu HBO nie oddał w pełni jego koncepcji zakończenia tej opowieści. "Nie był całkowicie wierny" - powiedział i dodał, że żeby serial oddał w pełni jego zamysł, musiałby trwać jeszcze pięć sezonów.
Zobacz wideo

George R.R. Martin nie zdążył jeszcze napisać książek, które opisują wydarzenia widzom HBO znane już z siódmego i ósmgo sezonu popularnego serialu. Ma jednak dokładny plan na to, co chce w nich opisać i zdradził to twórcom telewizyjnej serii, by mogli napisać odpowiednie scenariusze na potrzeby produkcji. Pisarz przyznaje, że zakończenie serialu różniło się od tego, co sam zamierza napisać w swoich powieściach.

Martin w wywiadzie z magazynem "Fast Company" przyznał, że serial nie był "całkowicie wierny" jego koncepcji. Zauważył, że wiele rzeczy znika z fabuły, kiedy książkę przenosi się na ekran:

To może być traumatyczne, bo często ich wizja artystyczna [twórców serialu - przyp. red.] i twoja wizja artystyczna zupełnie się nie pokrywają. I wtedy dochodzi do tych słynnych konfliktów z powodu kreatywnych różnic.

O samym Hollywood i jego absurdach zdradził też:

Często wpychają zupełnie zbędne rzeczy do serialu. Np. takie studio telewizyjne albo sieć koniecznie chcą wcisnąć jak najwięcej danej postaci, która ma niezbyt wiele wspólnego z fabułą, ale jest bardziej rozpoznawalna, a przez to reklamy są droższe, mówią więc 'Dajmy jej więcej rzeczy do zrobienia'.

O finale "Gry o tron" powiedział:

Finał nie był... zupełnie wierny. Gdyby tak miało być, musieli by nakręcić jeszcze z pięć sezonów.

Już wcześniej podkreślał, że jako pisarz pracuje z zupełnie innym medium niż scenarzyści. "Oni mieli sześć godzin na finał" - podkreślał. I zdradził - "Spodziewam się, że dwie ostatnie książki będą sobie liczyć około 3 tysiące stron manuskryptu zanim się z wszystkim uwinę. A jeśli będzie potrzeba więcej rozdziałów i scen, to je dodam". Mamy na co czekać.

Książki z serii "Pieśń Lodu i Ognia" dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (4)
"Gra o tron". George R.R. Martin o ostatnim sezonie serialu: Nie był całkowicie wierny
Zaloguj się
 • ochaos

  Oceniono 1 raz 1

  Nie doczekamy się. Martin nie jest nieśmiertelny. W tym tempie nie zdąży...

 • Artur gg

  Oceniono 2 razy 0

  Może.chrzanic co chce ale ten ostatni sezon to był smiec dla mnie

 • le5zek

  Oceniono 2 razy 0

  Martin to nie pisarz tylko grafoman, producent tysięcy stron wydruku.

 • treser.lemingow.z.wyborczej

  Oceniono 2 razy 0

  Martin zaczyna już bredzić jak TW Bolek. Wziąłby się do roboty, bo w takim tempie jak dotąd to napisanie ostatnich tomów zajmie mu 30 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX