Chińscy cenzorzy zakazali "South Park". Twórcy napisali złośliwe "przeprosiny": Niech żyje komunistyczna partia!

Odcinek nowej serii serialu "South Park" nie spodobał się na tyle chińskim cenzorom, że zakazali całego serialu. "Band in China" i inne odcinki serii zostały usunięte ze wszystkich chińskich serwisów streamingowych, panuje także zakaz wspominania programu w social mediach. Twórcy serialu Trey Parker i Matt Stone skomentowali sprawę, pisząc fałszywe przeprosiny pełne kąśliwych żartów.
Zobacz wideo

Serial "South Park" jest doskonale znany z tego, że jego bohaterowie absolutnie nie przebierają w słowach, a twórcy w nie stronią od mocnych i niepoprawnych politycznie żartów. W drugim odcinku 23. sezonu sięgnęli po temat amerykańskich korporacji, które chcą wejść na chiński rynek. Epizod pt. "Band in China" okazał się zbyt kontrowersyjny dla chińskich cenzorów. Po jego emisji postanowili, że żaden obywatel ich kraju nie może go zobaczyć - podobnie jak i całej reszty serialu, który został usunięty z chińskich serwerów.

Serial "South Park" zakazany w Chinach

Kontrowersyjny odcinek "South Park" pokazuje m.in. jak jeden z bohaterów imieniem Randy jedzie do Chin, gdzie zostaje aresztowany. W więzieniu zostaje zmuszony do przymusowej pracy, a przy okazji objęty programem reedukacji Chińskiej Partii Komunistycznej. W jej ramach osadzeni w obozie są rażeni prądem przez strażników. W celi spotyka też Kubusia Puchatka i Prosiaczka - zostali aresztowani, bo w serialu uważany jest za karykaturę prezydenta Xi Jinpinga - opozycja używa podobizny misia, by szydzić z polityka.

Randy wychodzi z więzienia i chce wejść na chiński rynek ze swoimi produktami. Snuje biznesowe plany razem z Myszką Miki - ta jest szefem Disneya. Jednak lokalny rząd nie chce z nimi współpracować, a to dlatego, że Randy zajmuje się produkcją i sprzedażą legalnej marihuany, która jest tam zakazana. Disney jest na cenzurowanym przez Kubusia Puchatka. By jednak wejść na chiński rynek, panowie mordują Puchatka, dzięki czemu mogą sprzedawać swoje towary w Chinach.

W odcinku pojawia się także postać chińskiego cenzora, która zjawia się na planie filmu o zespole metalowym Stana - ponieważ produkcja jest przeznaczona na tamtejszy rynek, cenzor zabrania m.in. umieszczania wątków homoseksualnych.

I właśnie tego wszystkiego nie zobaczą chińscy widzowie. Twórcy serialu, Trey Parker i Matt Stone, skomentowali sprawę po swojemu i napisali kąśliwe przeprosiny:

OFICJALNE PRZEPROSINY DLA CHIN OD TREYA PARKERA I MATTA STONE'A
Tak jak NBA witamy chińskich cenzorów w naszych domach i naszych sercach. My też kochamy pieniądze bardziej niż wolność i demokrację. Xi zupełnie nie wygląda jak Kubuś Puchatek - ani trochę. Włączcie nasz 300. odcinek we środę o 10. Niech żyje Komunistyczna Partia Chin! Niech tegoroczne zbiory sorgo [lokalna odmiana zboża - przyp.red.] będą owocne. Chiny - między nami już spoko?

Przy okazji dołączyli link do zakazanego w Chinach odcinka - można go obejrzeć na stronie internetowej southpark.cc.com.

Więcej o: