Reżyser "Gry o tron" zdradza: Nakręcili finał serialu za szybko. Zrobiłbym to inaczej

Neil Marshall, który reżyserował część odcinków "Gry o tron", zdradził, że gdyby mógł, to finałową serię zrealizowałby inaczej. Zgadza się z opinią, że prace nad ostatnim sezonem serialu były po prostu zbyt pośpieszne.

"Gra o tron" dobiegła do swojego końca - przynajmniej na antenie HBO. W maju został wyemitowany ostatni odcinek popularnej serii. I należy przypomnieć, że choć obejrzała go rekordowa liczba widzów, to był on też jednym z najbardziej krytykowanych odcinków w historii serialu.

Czytaj też: HBO GO podał listę najchętniej oglądanych seriali przez Polaków: "Gra o tron" dopiero na 3. miejscu

Reżyser Neil Marshall nakręcił tak kluczowe odcinki jak "Blackwater" i "The Watchers on the Wall". W rozmowie z Metro.co.uk przyznał, że trudno krytykować po fakcie twórców serialu, Davida Benioffa i D.B. Weissa:

Oni są geniuszami i odwalili kawał niesamowitej roboty.

Niemniej przyznał, że on nakręciłby ostatnie odcinki po swojemu:

Niewątpliwie podszedłbym do reżyserii inaczej. Jednym z najwspanialszych doświadczeń przy kręceniu tych odcinków, była ich otwartość na wprowadzanie moich pomysłów, zwłaszcza przy scenach bitewnych. Na pewno dodałbym tam swoją strategię i wiedzę.

Książki z serii "Pieśń Lodu i Ognia" dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Przyznał też rację fanom, którzy uważają, że prace nad ostatnim sezonem "Gry o tron" były zbyt pośpieszne:

Zgadzam się z zarzutami, że za bardzo się śpieszyli. Wszyscy dotarli tam, gdzie mieli skończyć, ale doszło do tego za szybko.

Jego opinia pokrywa się z ostatnimi słowami autora powieści George'a R.R. Martina, który przyznał, że serial nie był zbyt wierny jego wizji - gdyby miało wyjść, tak jak chciał, "GOT" prawdopodobnie musiałby mieć jeszcze pięć sezonów. Cała ta krytyka nie zmienia faktu, że ostatni sezon "Gry o tron" i tak dostał nagrodę Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego.

Czytaj też: "Gra o tron". George R.R. Martin o ostatnim sezonie serialu: Nie był całkowicie wierny

Więcej o:
Komentarze (7)
Reżyser "Gry o tron" zdradza: Nakręcili finał serialu za szybko. Zrobiłbym to inaczej
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 12 razy 8

  No tak, specjalnie opóźnili emisję ostatniego sezonu o rok, aby go szczegółowo dopracować, po czym oznajmiają, że pracowano zbyt pospiesznie.

 • six_a

  Oceniono 1 raz 1

  finał odbiega od oryginału, którego jeszcze nie napisałem.

 • buwalker

  0

  Fantastyka pełni istotną rolę w popkulturze, uczy alternatywnego myślenia, neutralizuje wpływ wielkich narracji, szufladkowania, ideologii, religii, programowania. Żyjemy w świecie, w którym nikt nie może być normalny, ponieważ biologicznie jesteśmy przystosowani do innych warunków, natomiast wszyscy reagujemy trochę inaczej, próbując przywrócić dla siebie równowagę, ponieważ zmieniająca się rzeczywistość dotyka nas w różny sposób - fantastyka pomaga odreagować, zbudować własną, indywidualną odpowiedź, dostosowaną do indywidualnych potrzeb, nawet, jeśli tylko w formie eskapistycznej, to i tak jest to bardzo ważne.

  Twórcy Gry o Tron zrobili kawał dobrej roboty, ekranizując powieść GRRMa, który z kolei udowodnił, że fantastyka to nie podrzędny gatunek literacki, lecz literatura na najwyższym poziomie, dodając odwagi wszystkim, którym fantastyka pomaga. Warto też zwrócić uwagę na to, że wielu pisarzy wykorzystywało sytuację do manifestowania poglądów pod pozorem bajek dla dużych dzieci, a dzisiaj, kiedy fantastyka zdobyła taka popularność, blada kobieta z Opus Dei postanowiła wykuć własnego smoka, przy pomocy Kebala Żelaznorękiego - i dobrze, ma prawo. Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej.

  Ostatni sezon GoT rzeczywiście został przygotowany w pośpiechu, bez tej dbałości, którą charakteryzowały się poprzednie sezony, być może należy mówić nawet o sabotażu, bo GoT to bardzo wywrotowa opowieść, która nie pasuje zbyt wielu narcyzom, chamom i kłamcom, niemniej jednak, z tą krytyką to już bez przesady, i tak ostatni sezon jest niezły, a na pewno lepszy od Korony Królów.

 • ax-les-thermes

  0

  Gra o tron czyli Sredniowiecze po amerykansku.

 • rpu33065

  Oceniono 8 razy 0

  Ostatni sezon nie był za szybki, tylko poprzednie były za wolne. 8 lat czekania na to kto zasiądzie na tronie to lekkie przegięcie pałki. Ja i tak zacząłem oglądać jak leciał zdaje się 4 sezon, a już się modliłem kiedy to się w końcu skończy. Seriale powinny mieć po 2-3 sezony i KONIEC. Siedzenie całymi latami w jednym serialu jest męczące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX